تاریخ انتشار۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۱۳
کد مطلب : 203243
رئیس جمهور درجمع خبرنگاران داخلی وخارجی؛

مقدمات را در سیاست خارجی، داخلی، خارجی فرهنگی و اجتماعی آماده کردیم/ عربستان شرایط را برای بهبود رابطه فراهم کند

رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد:‌ تقریبا ایران هراسی شرایط بسیار وخیمی را می گذراند و البته می خواهند به بهانه هایی ایران هراسی را از مرگ نجات دهند ولی ایران هراسی در حال مرگ همیشگی خواهد بود.
مقدمات را در سیاست خارجی، داخلی، خارجی فرهنگی و اجتماعی آماده کردیم/ عربستان شرایط را برای بهبود رابطه فراهم کند

به گزارش خبرگزاری تقریب (تنا) حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر شنبه و در ششمین روز از هفته دولت به پرسش های خبرنگاران داخلی و بین المللی پاسخ گفت.

روحانی در ابتدای این نشست خبری با ابراز خوشحالی از این که که فرصت دوباره ای پیش آمد تا در خدمت خبرنگاران داخلی و خارجی باشد، گفت: امیدوارم با سوالاتی که مطرح می شود بخشی از کارنامه دولت در دو سال گذشته تبیین شود.
وی افزود: لازم می دانم سلام و درود خود را تقدیم شهیدان، امام راحل و همچنین شهید رجایی و باهنر که سراسر زندگی آنها انقلاب، حرکت برای پیروزی نهضت اسلامی و مردمی، خدمت به مردم و تلاش برای استقرار انقلاب اسلامی و سپس حضور در دستگاه اجرایی برای خدمت به مردم بود، کنم.
روحانی با اظهار امیدواری نسبت به موفقیت دولت یازدهم افزود: امیدوارم همه ما بتوانیم راه آنها را که راه اعتدال و مدرمی بود را ادامه دهیم.
وی تصریح کرد: دولت یازدهم به نیمه راه خود رسیده و دو سال از این افتخار برای دولت که مردم بار مسوولیت را به این دولت سپرده اند، می گذرد و اگر بخواهم این نیمه راه را با یک جمله تبیین کنم، می گویم این نیمه راه برای ایجاد آرامش و ثبات در بخش های مختلف این جامعه بود.
رییس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: ما از یک دولتی که با التهاب و با مشکلات فراوان در بخش وحدت اجتماعی، سیاست خارجی و مسایل اقتصادی روبرو بود، به سمت یک دولت مستقر، با ثبات و دولتی که همه تلاش خود را بکار برد حرکت کردیم تا در قدم اول در سیاست داخلی زخم جدیدی را ایجاد نکند و بر زخم های گذشته مرهمی بگذارد.
روحانی یادآور شد: دولت یازدهم تلاش کرد روابط جناح ها، احزاب، گروه ها، اقوام، مذاهب را در این کشور یک روابط آشتی جویانه، مسالمت آمیز و برادرانه باشد و دولت تلاش کرد تا اگر شکاف اجتماعی وجود دارد، این شکاف حتی الامکان ترمیم شود.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: دولت در زمینه فرهنگی تلاش کرد تا فضا را برای خلاقیت ها، احیای اخلاق، هنر، فرهنگ مناسب تر کند و کاری که در این دو سال انجام دادیم این بود که فضای آرام تری را برای اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه، دانشگاه ها، مدارس و مراکز علمی و تحقیقاتی ایجاد و روابط آنها را با جهان و دانشگاه های جهان بهتر و صمیمی تر کنیم تا بهتر بتوانند در مسیر علم و دانش حرکت کنند.
روحانی افزود: دولت تلاش کرده تا مسیر تعالی علم، فرهنگ وهنر را هموار کند.
وی ادامه داد: همچنین در بخش اقتصادی تلاش کردیم که نخست آرامش به بازار بخشیم و نوسانات شدید و تند را در بازار شاهد نباشیم و در بازار کالا و بازار ارز تلاش ما براین بود که از نوسان های شدید جلوگیری کنیم و تورم را مهار کنیم.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: تورمی که با یک سرعت فزاینده برای جامعه نگران کننده بود، توانستیم مهاری بر این اسب سرکش بزنیم و تورم ما آرام، کاهنده و مستمر باشد، چون می توان این تورم را برای دو تا سه ماه کاهش داد اما کاهندگی مستمر اساسی بوده که ما از ابتدا دنبال کردیم و امروز به آن دست یافته ایم.
روحانی اظهار امیدواری کرد که تا پایان کار دولت یازدهم که وعده ما به مردم بوده است، تورم را یک رقمی کنیم و بتوانیم به تورم یک رقمی دست پیدا کنیم.

وی یادآور شد: ما با رکود بسیار شدیدی مواجه بودیم به شکلی که در سال 91 با رشد منفی 6.8 و در سال 92 همچنین با رشد منفی ولی با رقم 1.9 مواجه بودیم و همه تلاش ما این بود که رشد اقتصادی مثبت باشد و این رشد مثبت ادامه یابد و پایدار بماند.
رییس جمهوری افزود: درسال 93 از رکود خارج شدیم و رشد مثبت اقتصادی مثبت 3 داشتیم و امیدواریم این رشد مثبت را ادامه دهیم، گرچه سال سخت اقتصادی داریم و البته بسیاری از کشورهای با شرایط سخت اقتصادی مواجه هستند.

روحانی تصریح کرد: برخی از کشورهایی که صادر کننده نفت بودند، به دلیل کاهش قیمت نفت به تورم سه رقمی دست پیدا کردند و برخی دیگر از کشورها پول ملی آنها کاهش بسیار زیادی پیدا کرده است و البته ما هم با مشکلات فراوانی مواجه بودیم و هستیم.

وی ادامه داد: قیمت نفت در آغاز این دولت کاهش یافت و از قیمت 104 و 110 دلاری امروز به 40 دلار و زیر 50 رسیده است و به هرحال وقتی درآمد نفت کاهش پیدا می کند در بخش های مختلف و صادرات غیرنفتی ، پتروشیمی، گاز اثر می گذارد و طبیعی است. ضمن این که بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا در ماه های اخیر با نوسانات بسیار شدید در زمینه رشد اقتصادی و بازگشت سرمایه مواجه شدند.
وی همچنین گفت: اخیرا در کشوری مثل چین در ماه های اخیر با رشد منفی در بازار سرمایه مواجه شد، دنیا به هم متصل است یعنی اگر مشکلی در منطقه ایجاد شود این مشکل در منطقه و جهان تاثیر گذار است و ضمن اینکه ما در منطقه ای هستیم که در دو سال گذشته با مشکلات فراوانی مواجه بوده و بی تردید نا امنی منطقه تاثیر گذار در مسایل اقتصادی منطقه نیز خواهد بود.

رییس دولت یازدهم همچنین اظهار داشت: اما در عین حال مسیر اقتصادی ما مسیر قابل قبولی بوده و ما در بخش های مختلف دارای رشد مثبت بسیار خوبی بودیم، در بخش صنعت، معدن، کشاورزی تحولات بسیار خوبی در بخش اقتصادی داشته ایم و در زمینه انرژی، تولید گاز ما حدود 120 میلیون مترمکعب در روز افزایش پیدا کرده و تولید نفت ما از 2.7 به 2.9 میلیون بشکه در روز رسیده ایم.
روحانی ادامه داد: در سال گذشته و در بخش پتروشیمی صادرات رشد بالای 9.6 درصد داشته این و 44.5 میلیون تن صادرات محصولات پتروشیمی ما بوده است.

رییس شورای عالی اقتصاد افزود: در بخش معادن نیز رشد قابل ملاحظه ای داشته ایم و پهنه های معدنی حدود 80 درصد آزاد شده و از شرکت های مختلف برای حضور و اکتشاف و سرمایه گذاری دعوت شده است و ما یک تحول بسیار مثبتی را در آینده در این زمینه خواهیم داشت و امروز هم روند ما روند مثبتی است.
رییس جمهوری در ادامه به موضوع آب اشاره کرد و افزود: در زمینه معضل آب ، کشور ما با خشکسالی مستمری در سالهای قبل مواجه بوده و نزول رحمت الهی از سال قبل هم کمتر بوده و این ادامه پیدا کرده است.

**سرمایه گذاری در زمینه منابع آب ، بیشتر از همه دولت های قبلی
روحانی ادامه داد: ما با مشکلات زیادی حتی برای آشامیدن مواجه بودیم و از این مشکلات در حال عبور هستیم؛ اما در عین حال منابع آب ما کم است و باید برنامه ریزی شود و این دولت سرمایه گذاری خوبی در زمینه تحصیل منابع جدید آب انجام داده و حتما این سرمایه گذاری که در این 2سال در این زمینه شده در دولت های قبل نبوده است .

وی تصریح کرد: ما حدود 10 میلیارد دلار برای آب برنامه ریزی کردیم که بتوانیم سالانه حدود 2 میلیارد دلار برای منابع آب مصرف کنیم؛ امیدواریم به رقم های خوبی از لحاظ منابع آب؛ چه از لحاظ استفاده از سدها و چه از لحاظ آب هایی که از کشور عبور می کند و خارج می شود و یا در زمینه شیرین کردن آب ها برسیم تا بر این مشکل فائق آییم؛یکی از راهها که دنبال کردیم آبیاری تحت فشار است که برای این کار قدم های خوبی در 2 سال گذشته برداشته شده است.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: در زمینه کانال کشی ها، زه کشی ها در زیر سد ها و مساله بهره روی از آبها برای کشاورزی قدم های خوبی برداشته شده است و 171 درصد افزایش در این زمینه دشته ایم.
روحانی افزود: فقط در منطقه خوزستان و ایلام طرحی که مد نظر بوده در سال قبل ، 44 هزار هکتار را تحت پوشش برنامه ریزی کشاورزی مدرن قرار دادیم و امسال 82 هزار هکتار را در این منطقه انجام می دهیم و این طرح در سراسر کشور اجرا می شود.
وی اضافه کرد: ما در همه بخش ها اگر بخواهیم بپردازیم، پیشرفت خوبی داشتیم که وزرا توضیح خوبی برای مردم داده اند.

**مخارج مردم در زمینه درمان کاهش یافته است
رییس جمهوری با بیان اینکه در زمینه اجتماعی و سلامت حرکت خوبی انجام گرفته است، گفت: به جهت تحت پوشش قراردادن مردم برای بیمه درمانی و بهداشت و درمان و سلامت قدم مهمی برداشته شده است؛ امروز متخصصین را به اقصی نقاط کشور رساندیم و همه استان ها و شهرهای کوچک و بخش ها شاهد حضور پزشک و متخصص هستند؛تجهیزات بیمارستانی در حال نوسازی است.
روحانی ادامه داد: مخارج مردم در زمینه

درمان کاهش یافته و طرح تحول سلامت ادامه می یابد.

** نام ایران به عنوان کشوری صلح طلب و تعامل خواه در جهان
وی به بخش های خدمات دیگر دولت اشاره کرد و افزود: در زمینه سیاست خارجی ما به یک آرامش،ثبات ، تعامل مثبت با جهان و بازسازی چهره ایران در افکار عمومی دنیا رسیدیم.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: امروز نگاه به ایران نگاه دیگری است و نام ایران بیش از همیشه در رسانه ها در این ماههای اخیر مطرح بوده اما شما کمتر شاهدید در سالهای گذشته به طور مثبت نام ایران این قدر مطرح شده باشد ؛ حالا بگذریم که در سالهای اولیه انقلاب و یا برخی دوران دیگر که نام ایران با عظمت مطرح شد اما این دوره جزو مقاطع استثنایی است.

روحانی ادامه داد: شاهدیم نام ایران به عنوان کشور صلح خواه صلح طلب و تعامل خواه در افکار عمومی مطرح می شود.
وی اضافه کرد: تقریبا ایران هراسی شرایط وخیم را می گذراند. البته با اکسیژن می خواهند آن را نجات دهند اما ایران هراسی دارای مرگ همیشگی خواهد بود؛امیدواریم درزمینه ایران هراسی و اسلام هراسی راه را ادامه دهیم.
رییس جمهوری درباره پرونده هسته ای نیز گفت: در زمینه هسته ای پرونده پیچیده ای روی میز روابط بین الملل قرار گرفته بود ولی ملت ایران توانست با یک حرکت خوب و منسجم به یک نقطه مطلوبی برسد؛ البته در تمام زمینه ها و بویژه سیاست خارجی انچه باعث موفقیت بود این است که تصمیم عجولانه نگرفتیم و از خرد جمعی استفاده کردیم و با صاحب نظران مشورت کردیم.

وی تاکید کرد:همه جا اگر پیروز شدیم به خاطر خرد جمعی، وحدت ملی و مشارکت مردم بوده است.
رییس جمهوری تصریح کرد:مردم بخوبی احساس کردند هسته ای جناحی و حزبی نیست و ملی است و موفقیت در این پرونده به نفع کشور است؛ما در حال نهایی شدن این قدم برای موفقت هستیم.

روحانی با بیان اینکه برخی می پرسند پرونده هسته ای حل شد ما اثرش را نمی بینیم؟ گفت:البته اثرش دیده می شود. این اثر هم در فضای امروز کشور و هم در جهان دیده می شود؛ اما اگر بخواهد این اثر ملموس تر شود هنوز نهایی نشده؛ زمانی که قدم های نهایی برداشته شود و تحریم ها برداشته شود و در ماههای اینده انشاالله آن را خواهیم دید.

وی ادامه داد: زمانی که اثر تحریم برداشته شود تا زمان آثار مثبت، طول دارد؛ مثلا مانع برداشته می شود که نفت ما اندازه قبل در بازار نفت حضور یابد و صادر شود. این زمانی طول می کشد تا تولید نفت افزایش یابد و مشتری بیابیم و این زمان بندی دارد اما انچه مهم است آن است که چیزی که بدست آمده اعتماد و امید بیشتر مردم است و این چیزی است که نقد کار ما می باشد.

**تلاش دولت برای رونق، رشد و پیشرفت در دو سال آینده
رییس جمهوری با بیان اینکه در سایه امید و اعتماد به اهدافمان می رسیم ، گفت: در این دو سال تلاش ما برای ایجاد ثبات و آرامش بود و ان شاءالله در دوسال پیش رو تلاش ما برای رونق رشد و پیشرفت خواهد بود.
روحانی تصریح کرد: مقدمات را در سیاست خارجی ، داخلی، خارجی فرهنگی و اجتماعی آماده کردیم .
وی در ادامه به موضوع انتخابات اشاره کرد و افزود: ان شاء االله امسال شاهد انتخابات خوب خواهیم بود و آن رشد و رونق که در زمینه سیاسی گفتیم در اسفند ماه ظاهر می شود و مردم ما شاهد انتخابات بسیار خوب، با مشارکت بسیار مناسب، شکوهمند، رقابتی تر از گذشته و با احساس سلامت بیشتر خواهند بود.
رییس قوه مجریه ادامه داد: سالم بودنش یک موضوع است که ان شاء الله همیشه سالم بوده اما احساس سلامت مسئله دوم است که ان شاءالله احساس سلامت را هم در این انتخابات بالا می بریم.
روحانی با بیان این که در انتخابات همه نهادها باید دست بدست هم بدهند، گفت: ما قصد دعوا با هیچ نهادی را نداریم اما همانطور که قبلا گفتم من در انتخابات به عنوان مسوول اجرای قانون اساسی به وظایفم عمل می کنم حالا ممکن است برخی خوشحال شوند یا خوشحال نشوند؛ ما باید مجری قانون باشیم.
وی اضافه کرد: اجرای قانون وظیفه ما است. ان شاءالله دولت، مردم و نهادها مجری قانون خواهند بود و آثارش را هم خواهیم دید؛ وقتی همه همدل و همزبان باشیم آثارش را می بینیم.

** هدف دولت ایجاد عدالت اجتماعی و جلوگیری از انحصار و فساد است
خبرنگار روزنامه اطلاعات از رییس جمهوری پرسید: طبق اذعان اعضای دولت و شخص جنابعالی، باقتصاد کشور ا مسایلی عدیده ای چون رانت، انحصار و فساد سازمان یافته مواجه بوده و این منجر به تشدید شکاف طبقاتی شده است که در یک سو اقلیتی با ثروت های بادآورده و به اذعان سازمان امور مالیاتی 40 درصد نیز فرار مالیاتی دارند، از سوی دیگر اکثریتی با درآمدی کمتر از خط فقر بسر می برند راهکاری که برای حل این مشکلات دارید چیست؟ موانع اصلی بر سر راه فعالیت دولت کدامند و چگونه می خواهید از آن عبور کنید؟ همچنین مرد شماره یک شما در حل بحران اقتصادی کیست؟
رییس جمهوری نیز در پاسخ به این سوال ابتدا به روزنامه اطلاعات تبریک گفت برای این که توانسته 90 سال به صورت مستمر درکار رسانه ای خود کار حرفه ای انجام دهد.
روحانی برای کارکنان این روزنامه و موسسه و همچنین برای دوست بسیار عزیز خود جناب آقای دعایی که زحمات زیادی می کشند،آرزوی موفقیت کرد.
وی افزود: اقتصاد با مشکل اقتصاد نفتی بودن، مشکل اقتصاد رانتی بودن، هم انحصار در برخی از زمینه ها و هم حضور پررنگ برخی از دستگاه هایی که خیلی در شان آنها کار اقتصادی نیست، مواجه است.
رییس قوه مجریه ادامه داد: همچنین عدم اجرای درست سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی یکی از مشکلات است که بنا بود این سیاست ها اجرا شود و اقتصاد را به بخش غیردولتی بسپاریم نه این که اسم های آن را عوض کنم و حکومتی و دولتی بماند.
روحانی اضافه کرد: متاسفانه آن سیاست ها درست نشد، اولین قدم دولت در این دو سال این بوده که واگذاری ها به طور صحیح به بخش غیردولتی واگذار شود و در این امر موفق بوده است.
وی همچنین گفت: دولت تلاش می کند فعالیت های اقتصادی شفاف شود، بحث اینکه اطلاعات باید در اختیار همه قرار بگیرد و فعالیت های اقتصادی باید روی سایت ها بیاید و همه ببینند برای این است که ما بتوانیم از فساد جلوگیری کنیم.
روحانی اظهارداشت: دولت الکترونیک یکی از راه های جلوگیری از فساد است هرچه ما بتوانیم این اطلاعات را در معرض افکار عمومی قرار دهیم و مردم همه شاهد باشند و قانون را برای همه یکسان اجرا کنیم که این یکی از کارهای خیلی سخت است.
وی با طرح این سوال که نمی دانم چرا «الحق مُر»؟ گفت: حق چرا اینقدر تلخ است؟ ، هرجا می گوییم قانون باید اجرا شود بعضی ها خیلی ناراحت و عصبانی می شوند، بعضی ها دعوت به قانون را می گویند حاشیه سازی نکنید، عجب! پس قانون حاشیه شد پس متن چیست؟ پس متن همان رانت و بی عدالتی که شما می گویید به آن اشاره می کنید می شود.
رییس جمهوری ادامه داد: همه باید تسلیم قانون شویم و راه دیگری وجود ندارد لذا برای پیشرفت مملکت همه باید قانون را اجرا کنیم و در برابر قانون باید خاضع شویم؛نمی خواهم بگویم دولت در زمینه ایجاد عدالت،حذف رانت ها و انحصارها کاملا موفق بوده است اما قدم های خوبی برداشته و این قدم ها را ادامه خواهیم داد.
روحانی افزود: رسانه ها یکی از ابزار بسیار مهم برای تحقق این هدف هستند؛ شما باید واقعیت ها را به مردم بگویید، برای مبارزه با فساد یکی از راه ها، رسانه های آزاد هستند البته نباید متفاوت باشند و یک رسانه حاشیه امنیتی داشته باشد و یک رسانه نداشته باشد بلکه همه باید دارای امنیت واحد باشند.
وی ادامه داد: رانتی که شما می گویید در رسانه ها نیز همین بساط را داریم یعنی یک رسانه هرچه بگوید هیچ مشکلی برای او پیش نمی آید، نمی دانم چگونه است که تهمت بزند و افترا ببندد و دروغ بگوید، می گویند حالا شده است اما یک رسانه کوچک ترین خطا کند همه دستگاه ها فعال می شوند و می گویند باید قانون را اجرا کنیم؛ قانون باید برای همه اجرا شود.
رییس جمهوری با اظهار امیدواری از این که در زمینه اقتصادی و اجرای عدالت اجتماعی گام هایی را برداریم، گفت: به نظر من در بحث سلامت یکی از قدم های مهم دولت برای عدالت اجتماعی بود که همه آن هایی که گرفتارند و مشکل دارند وقتی به بیمارستان مراجعه می کنند با مشکلات کمتری درمان شوند؛ همچنین بحث امنیت غذایی یکی از راه ها بود که ما بتوانیم به اقشار کم درآمد کمک کنیم.
روحانی اظهارداشت: هدف دولت ایجاد عدالت اجتماعی، پرهیز از رانت ها و جلوگیری از انحصار و فساد است که من فکر می کنم در این راه قدم های خوبی برداشته شده البته قدم های بیشتری پیش رو است که باید برداریم.
وی ادامه
داد: در بحث اقتصاد و در همه بحث ها برای ما اجرای برنامه مهم است البته تیم اقتصادی و ستاد اقتصادی ما معلوم است و این دولت بیشتر برنامه محور است تا شخص محور.

همچنین در این نشست خبری خبرنگار شبکه خبر پرسید: چند هفته ای است که مقامات عالی رتبه و هیات های تجاری و بازرگانی کشورهای مختلف از جمله آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیا به کشور ما آمدند و همه آنها خواستار گسترش مناسبات تجاری و بازرگانی با ایران هستند، دولت چطور می خواهد بین اقتصاد مقاومتی و مراودات تجاری با غرب تعادل ایجاد کند که ایران بازار مصرف کالاهای اروپایی نشود؟
رییس جمهوری پاسخ داد: ما در یک مقطعی قرار گرفتیم که در گذشته درآمد ارزی خوبی در اختیار داشتیم و بیش از 700 میلیارد دلار درآمد ارزی بود اما حاصل آن این شد که دو هزار بنگاه صنعتی تعطیل شد و 500 هزار نفر از اشتغال در بخش صنعت باز ماندند.
روحانی ادامه داد: همچنین تاثیری این بود که ما تقریبا اشتغال خالص حدودا صفر بود البته تعدادی هرسال اضافه و عده ای به طور طبیعی خارج می شوند اما این که تعداد بیکارهای ما ثابت بماند، معلوم است اشتغال ما اشتغال موثری نبوده است.

وی افزود: در آن مدت ایران برای مهندسین و کارگران خارجی بهشت شد یعنی آنها کالا تولید کردند و ما کالا را با پول نفت از آنان خریدیم و وارد بازار کردیم؛ عینا ممکن است ما دچار همین مشکل شویم یعنی اینجا جایی است که من از رسانه ها، متخصصین، دانشگاهیان و صاحب نظران خواهش می کنم که هم خوب کار دولت را نظارت کنند و اگر دولت خطایی کرد به صراحت او را نقد کنند.

رییس جمهوری گفت: تصمیم ما بر این است بعد از تحریم و پساتحریم که در ماه های آینده به زمان آن می رسیم برای حضور بنگاه ها،شرکت ها و دولت های خارجی در اقتصاد ایران اگر ذهن آنها این باشد که در ایران بازار 80 میلیونی در اختیار آنان قرار می گیرد، خطا می کنند و ما نباید بگذاریم و من این را به صراحت هم به مقامات کشورهایی که با من ملاقات داشته اند، گفته ام.

روحانی افزود: به مقامات خارجی گفتم سیاست ما بر این است که شما در این کشور سرمایه و تکنولوژی بیاورید و با ایرانی ها مشارکت کنید، بخشی از بازار ایران و بازار منطقه و جهان در اختیار هردو ما قرار بگیرد و آن وقت برای جوانان ما اشتغال ایجاد می شود.
وی ادامه داد: هدف نهایی اشتغال است که امروز بحث اشتغال معضل اصلی ما است و ما باید این را حل کنیم که من امیدواریم در این مسیر دولت بتواند به خوبی حرکت کند و اگر غیر از این باشد کشور ضرر می کند.
رییس جمهوری همچنین گفت: در واقع ما باید به اینجا برسیم که پول نفت ما باید در بخش سرمایه گذاری های اصلی در کشور مصرف شود، آنچه ما نیاز به مصرف و واردات داریم آن ها را باید از صادرات غیرنفتی بدست بیاوریم همانطور که در چهارماه اول امسال برای اولین بار صادرات بیشتر از واردات بوده و تراز مثبت شده است.
روحانی افزود: ما باید از طریق صادرات غیرنفتی آنچه می خواهیم را تامین کنیم و نفت به سمت سرمایه گذاری های اساسی در کشور برود و وقتی خارجی ها حضور پیدا می کنند معنایش حضور سرمایه و حضور تکنولوژی و مشارکت با بنگاه های اقتصادی ایران برای تامین بخشی از مصارف داخلی و بازار منطقه و جهان باشد.

** بعضی رقم ها اغراق است
رییس دولت تدبیر و امید در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر این که در هفته های اخیر پول های بلوکه شده ایران در خارج از کشور رقم های مختلفی مطرح می شود این رقم ها از 29 تا 180 میلیارد دلار است به عنوان مقام عالی رقم واقعی را بفرمایید و قرار است چگونه هزینه شود، گفت: البته رقم هایی که شما فرمودید برخی با واقعیت منطبق نیست همانطور که شما بیان کردید ارقام مختلفی بیان می شود.
وی افزود: این ارقام می تواند درست باشد وقتی می گوییم کل ارزهایی که در خارج داریم در مجموع یک رقم به دست می آید وقتی می گوییم رقم هایی که در خارج است مربوط به صندوق توسعه ملی می شود این رقم کم منها می شود آنها که مربوط به ذخایر بانک مرکزی است اینها کسر می شود.
رییس دولت تدبیر و امید یادآور شد: بخشی از این ارقام متعلق به دولت است که تبدیل به ریال می شود به خزانه می آید که خیلی بالا نیست و اینها رقم هایی است که مقامات اقتصادی و رییس کل بانک مرکزی اعلام کردند آن رقمی که مال دولت است ،رقم زیادی نیست.
روحانی افزود:امیدوارکننده بوده اما در کل بخشی ذخایر بانک مرکزی است برای کل تحرکات اقتصاد مهم و پشتوانه مهمی بخشی متعلق به صندوق توسعه ملی است که می تواند در بخش هایی که موردنظر است، متعلق شود.
وی خاطرنشان کرد: البته بعضی رقم ها اغراق است و چند جور گفته می شود، کل رقم را در نظر بگیریم منها کنیم آن که ذخایر بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی است آن وقت رقم ها مختلف است.
** هر چه دانش بنیان ما فعال تر شود می تواند نیروهای فعال را جذب کند
در ادامه خبرنگار خبرگزاری فرانسه این سوال را مطرح کرد که جوان ها درباره پرونده هسته ای فکر می کنند شما خوب عمل کردید اما شک دارند که آیا انتظاراتشان برآورده می شود، برخی تصمیم گرفتند از ایران مهاجرت کنند برخی هم در خارج متقاعد نشدند که برگردند یا نه دولت شما چه اقدامی انجام می دهد تا مردم را قانع کند از ایران مهاجرت نکنند و پدیده فرار مغزها تکرار نشود؟
روحانی نیز گفت: تکیه گاه اصلی ما نسل جوان است به ویژه نسل تحصیلکرده ما بحمدالله یکی از بخش هایی که می تواند جاذبه برای سرمایه گذاران خارجی داشته باشد، توسعه نیروی انسانی در کشور ما هست این پایه بسیار خوبی است.
رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: قدیم می گفتند در ایران انرژی به اندازه کافی است امروز بیش از انرژی، انرژی انسانی و نیروی فعال و تحصیلکرده در کشور ما هست به ویژه جایگاه جغرافیایی و اهمیت ژئوپلتیکی که کشور ما دارد.
وی ادامه داد:نسل جوان ما کاملا امیدوار است چه آنها که در داخل زندگی می کنند و چه آنها که به خارج سفر کردند اطمینانی که می گویید در مقام عمل ایجاد کنیم.
رییس جمهوری یادآور شد: عملکرد دولت در این دو سال برای مردم و نسل جوان ما مشخص است،وقتی نسل جوان ما می بیند دولت قادر است معضل مهم بین المللی را با تدبیر و منطق و مذاکره را حل و فصل برساند و زمینه را برای جذب سرمایه و تکنولوژی خارجی جذب کند آنها هم حس می کنند در ایران اگر حضور داشته باشند و داخل بیایند زمینه فعالیت آنها بیش از سابق مهیا است .
روحانی همچنین گفت: اقدامات خوبی در زمینه شرکت های دانش بنیان انجام داده ایم، هر ماه تعدادی از متخصصین جوان ما از کشورهای مختلف به داخل ایران بر می گردنند، مهاجرت مغزها معکوس می شود در همین ماه های اخیر تعداد زیادی از اروپا و آمریکا بازگشتند.
وی یادآور شد: هر چه دانش بنیان ما فعال تر شود می تواند نیروهای فعال را جذب کند وامید به نیروهای داخل کشور بدهد.
رییس قوه مجریه خاطرنشان کرد: فکر می کنم امیدواری قبل از بحث هسته ای در کشور ما ایجاد شده بود، آمار و ارقام برای بازگشت آنها و کاهش فرار مغزها وجود دارد البته بعد از پرونده هسته ای زمینه برای این کار آماده تر می شود.

** شورای عالی امنیت ملی بررسی های فراوانی برای برجام انجام داده است
خبرنگار کیهان در ادامه از رییس جمهوری از برجام و ضرورت تصویب آن در مجلس شورای اسلامی گفت و نظر روحانی را در این زمینه خواستار شد و سوال کرد: شما اخیرا همه را دعوت به قانون کردید در حالی که بر اساس اصول 77 و 125 قانون اساسی، نظر قانون در باره توافق های خارجی کاملا روشن است آیا این انتظار وجود ندارد دولت به وظیفه خود در این زمینه عمل کند و بررسی برجام را با لایحه به مجلس برساند.
رییس جمهوری در پاسخ به اصول 77 و 125 قانون اساسی که در واقع اصل 77 را تبیین می کند، اشاره کرد و گفت: اصل 125 می گوید که وقتی توافقنامه یا معاهده ای را رییس جمهوری یا نماینده او امضا می کند برای تصویب به مجلس می فرستد.
روحانی ادامه داد: ما که چیزی را امضا نکردیم، نه ما و نه نماینده ما چیزی را امضا نکرده اند.
وی تصریح کرد:آنچه امروز انجام می شود نسبت به اجرای معاهده ای است که قبلا ایران آن را پذیرفته است، بحث این است که می گویند معاهده ان پی تی و پادمان را درست اجرا کردید یا نه، ما می گوییم درست اجرا کردیم آنها می گفتند شما درست اجرا نکردید.
وی خاطرنشان کرد: تمام مذاکرات برای این بود که ثابت کنیم این اتهامات ناروا است و اعتمادی هم آنها نسبت به آینده برنامه هسته ای ایران داشته باشند که صلح آمیز است و همه بحث ها برای درست اجرا شدن معاهده ای بود که قبلا ایران عضو آن شده است.
وی تصریح کرد:
مجلسین قدیم در رژیم قبل تصویب کردند و به صورت قانون درآمده است.امروز معاهده جدیدی وجود ندارد و کلمه داوطلبانه در برجام آمده و هیچ کشور دیگری از 1+5 به پارلمان نبرده که ما ببریم.
رییس جمهوری ادامه داد: ضمن این که اگر به مجلس ببریم چه می شود الزامی برای دولت می شود الزام برای آنها که نمی شود یعنی ما کار را به نفع آنها انجام داده ایم.
وی یادآور شد: ممکن است نظر کسی این باشد برجام طبق قانون اساسی به مجلس برود معنای آن این است چیزی که تا امروز رییس جمهوری و وزیر امور خارجه امضا نکرده امضا کند و در هیات وزیران برود و دولت تصویب کند.
رییس جمهوری افزود:با این وضع خودمان الزاماتی می کنیم که هیچ کشوری نکرده است بقیه کشورها هم رییس جمهوری و وزیر امور خارجه آنها امضا نکرده و تصویب نکرده است چرا می خواهیم فشاری به لحاظ حقوقی بر مردم وارد کنیم،فشاری که هیچ الزام و نیازی نداریم .
وی توضیح داد: اصل 125 قانون اساسی کاملا روشن می کند ،چیزی که رییس جمهوری یا نماینده اش امضا کرد، ما که امضا نکردیم نیازهم نبوده آنها هم امضا نکردند، سبک برجام این بوده دولت ها باهم تفاهم کنند و به سازمان ملل برود و شورای امنیت آن را تصویب کند بنابراین از ابتدای برجام قبل از اینکه به توافق نهایی برسیم شبیه این درتوافق ژنو هم داشتیم اما آن کوتاه مدت بوده ولی این ممکن است به 10سال برسد عین آن بوده آن نرفته مجلس تا به تصویب برسد.
رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان این که در گذشته تفاهمات دیگری هم داشتیم، ادامه داد: توافق پاریس که به مجلس نرفت، بیانیه سعد آباد نیز که به مجلس نرفت و هیچ کس هم نگفت چرا به مجلس نرفته است، این هم شبیه آنها است فرقی نمی کند.
روحانی همچنین گفت: البته ممکن است این بحث مطرح باشد که نهادهایی باید برجام را بررسی کنند، پرونده هسته ای از روز اول و در سال 1382 تحت نظر شورای عالی امنیت ملی بود تا امروز و شورای عالی امنیت ملی بررسی های فراوانی برای برجام انجام داده است، جلسات متعددی داشته که مراحل نهایی را سیر می کند.
وی خاطرنشان کرد: برطبق قاعده چیزی که طبق اصل 176 تحت نظر شورای عالی امنیت ملی است اگر تصویب کند در نهایت و سیرش را طی کند به طور طبیعی این اصل حاکم بر اصولی است که شما می فرمایید.

روحانی در پاسخ به این سوال خبرنگار روزنامه مردم سالاری که شما در ایام انتخابات و بحبوحه تبلیغات قولی ندادید اما امیدها را به رفع حصر زنده کردید اما در این دو سال به صورت واضح اقدامی صورت نگرفته است؟ اگر درتوان دولت وتوان شما نیست بفرمایید، گفت: تلاش دولت از ابتدا این بود که داخل جامعه همه احساس آرامش بیشتری کنند.
وی تصریح کرد: اگر موضوعی از گذشته در این کشور بوده و ما می توانیم به آن پایان بدهیم، پایان بدهیم. حال این که ممکن است حق با این باشد یا آن . در هر حال برعهده قوه قضاییه و دادگاههای ماست که حکم می کنند.
رییس جمهوری ادامه داد: از اینکه ما یک موضوع را به یک مساله دائم تبدیل کنیم کسی سود نمی برد و این موضوع خاصیتی هم ندارد. ما باید تلاش کنیم قانون اجرا شود و اگر کسی خطایی یا اشتباهی کرده قانون باید نسبت به او اجرا شود. حاصل اینکه مساله ای را تبدیل کنیم به یک شعار دائم و مداوم آن را تکرار کنیم چیست؟ 'ثم ماذا' می خواهیم به کجا برسیم؟
رییس دولت یازدهم با بیان اینکه اقتدار یک نظام و دولت این است که بتولند مسایل اش را همچون مساله هسته ای نهایی کند، اظهار داشت: اگر مساله هسته ای را 20 سال دیگر ادامه می دادیم خوب بود؟ اگر بتوانیم مسایل را در چهارچوب منافع ملی نهایی کنیم به نفع ماست.
روحانی گفت: هفته قبل هم که به مناسبت هفته دولت درخدمت رهبر معظم انقلاب بودیم و ایشان نسبت به موضوع هسته ای فرمودند: خوب شد پرونده هسته ای تمام شد.
وی با تاکید بر این که هر پرونده داخلی و یا خارجی اگر در چارچوب مصالح ملی حل و فصل شود به نفع است، افزود: این بحث ها در زمان انتخابات نیز مطرح می شد و همانطور که اشاره کردید آنجا هم به صراحت گفتم و صریح ترین بحثم در دانشگاه شیراز مطرح شد و خوشحال هم شدم .
وی خاطرنشان کرد: در دانشگاه شیراز عده ای در سمت راست، عده ای وسط و عده ای چپ دانشگاه نشسته بودند. متوجه شدم که راستی ها سمت راست نشسته اند و چپی ها در سمت چپ . برخی ها حرفها را راستی ها کف می زدند و برخی سخنان را چپی ها و بعضی حرفها را هم همه. آنجا هم گفتم که برخی مسایل هست که کار دولت نیست و دولت نمی تواند به تنهایی انجام بدهد اما دولت می تواند زمینه و مقدمات و شرایط امر را فراهم کند.
رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: من تلاش خود را در زمینه حل معضلات سیاسی اجتماعی و برای اینکه این معضلات را در بتوانیم در چارچوب مصالح ملی حل و فصل کنیم انجام دادم. حال می شود در زمانش توضیح بیشتری داد . واجب نیست همه چیز را اکنون اعلام کرد. پیش از موعد اعلام کردن چیدن میوه نارس است.
روحانی با بیان این که خیلی مسایل مهمی در این کشور وجود دارد، گفت: همه باید تلاش کنیم ان شاءالله به وحدت بیشتر و اتحاد و همدلی بیشتر برسیم و البته از گذشته همه باید درس بیاموزیم.
وی یادآور شد: نگذاریم انحراف و خطایی هم اگر بوده تکرار شود و درعین حال باید حوصله لازم بخرج بدهیم تا در زمان مناسب مسایل را به حل و فصل مناسب برسیم.
رییس جمهوری همچنین گفت: هم تعامل گرا باشیم و هم تحمل گرا باشیم.

** همکاری چین و امریکا و ایران برای راکتور اراک
روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری شین هوا چین هم مبنی بر این که ایران و چین روابط خوبی را در جند سال اخیر تجربه کرده است و اکنون که توافق هسته ای حاصل شده و سیاست خارجی ایران در حال تغییر است جنابعالی آینده ایران و چین را چگونه می بینید؟ افزود: روابط ما با چین روابط خوبی است.
رییس جمهوری گفت: از ابتدای این دولت هم فرصت هایی بوده تا خودم با رییس جمهور چین در سفرهای مختلف از جمله سفر چین ملاقات مفصل داشته باشم . با آنها در سفرهای دیگر مانند روسیه هم ملاقات داشتیم؛ روند روابط دو کشور رو به پیشرفت است.
وی با بیان این که طرح های زیادی پیش روی ماست که چینی ها می توانند حضور پیدا کنند ، تصریح کرد: توافق هسته ای وهمین برجام از جمله این موارد است.
روحانی ادامه داد:یکی از نکات مورد مطرح و توافق راکتور آب سنگین اراک است که بتواند پیشرفته تر شود و این کار توسط چین و یکی از کشورهای 1+5 انجام خواهد شد. با حضور سه کشور ایران ، چین و احتمالا آمریکا این تکنولوژی نو و پیشرفته تر می شود و چین در این امر مشارکت دارد.
رییس جمهوری افزود: علاوه براین ما با رییس جمهور چین هفت گروه کاری را برای توسعه روابط مان مشخص کردیم . این گروه ها تشکیل شده اند و اکنون آینده روابط ایران و چین را بررسی می کنند. امیدواریم در آینده بتوانیم همه طرح هایی را که مد نظر است عملیاتی و اجرایی کنیم.
وی، کشور چین را یکی از کشورهای بسیار مهم آسیایی برشمرد و گفت: مصمم هستیم روابط مان را هم با چین ، هند و روسیه و هم با سایر کشورهای مهم منطقه توسعه دهیم .

** در امور دفاعی محدودیت نمی پذیریم
روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا مبنی براینکه چشم انداز قدرت دفاعی ایران در دوره پسا تحریم چگونه خواهد بود و اینکه آیا برجام موجب کاهش یا افزایش قدرت دفاعی کشور خواهد شد، گفت : باید در قدرت ملی در برابر انواع تهدیدات دنبال بازدارندگی باشیم ، و این بازدارندگی یکی در بخش دفاعی ،بخش حقوقی و موضوعات خارجی است .
وی افزود: در خصوص مسایل اقتصادی نیز اخیرا در سخنرانی تصریح کردم که مفهوم اقتصاد مقاوتی اینست که کاری کنیم ایران غیر قابل تحریم باشد واگر به این نقطه برسیم یعنی بازدارندگی .
رییس جمهوری اظهار داشت: بنابر این عموم را باید دید. در عموم بازدارندگی افزایش یافته است ولی در زمینه دفاعی در دولت نسبت به دوره 2 سال گذشته و یا 10 سال گذشته درنظر بگیرید در طول این دوسال پیشرفت در تکنولوژی دفاعی هم بیشتر بوده وهم بنیه دفاعی قوی تر شده است .در حال حاضر انبارها از تجهیزات و سلاح های راهبردی بیشتر شده است و این موضوع در آمار و ارقامی که وزیر دفاع کشورمان بیان کردند مشهود است .
روحانی گفت: در برجام چیزی راجع به موشک و سلاح نیست ، آن چه هست در قطعنامه 2231 است که در آن آمده که خرید وفروش و صادرات و واردات سلاح موشکی برای ایران ممنوع کرده است و این جزء مواردی است که تحریم های بین المللی در نظر گرفته شده است.
رییس جمهوری اظهارداشت: در قطعنامه جدید به جای تحریم محدودیت در نظر گرفته شده است و دوران صادرات و واردات سلاح در زمینه موشکی و پرتاب هسته ای پنج ساله است که ما هیچ وقت پرتاب هسته ای انجام نداده ایم
و در آینده هم نخواهیم کرد.
روحانی گفت: ضمن اینکه ما متعهد به بندهای برجام در قطعنامه نیستیم . در برجام تصریح کردیم که نقض قطعنامه نقص برجام نیست . بنابراین ما نسبت به بنیه دفاعی و قدرت دفاعی هیچ گونه محدودیت را نمی پذیریم و نخواهیم پذیرفت و انچه لازم باشد اعم از موشک وغیر موشک را ادامه خواهیم داد. روونمایی از موشک فاتح 330 شاهدی است که دنیا این موضوع را بداند.

** عربستان شرایط را برای بهبود رابطه فراهم کند
وی در پاسخ به سئوال تلویزیون الان امارات مبنی براینکه ایران مصمم به بهبود روابط خود با کشورهای عربی است و توافق وین چه مزایایی برای کشورهای عربی وثبات منطقه دارد، گفت: این توافق یکی از اثارش ایجاد اعتماد بیشتر در میان رهبران کشورهایی است که قبلا نسبت به اهداف هسته ای ایران تردید داشتند .
رییس جمهوری افزود:اگر همسایه ای احساسش اینست که ایران دنبال سلاح هسته ای است این موضوع توازن منطقه ای را برهم خواهد زد و روابط دوستانه را تحت تاثیر قرار می دهد ولی توافق هسته ای باعث شد کشورها اعتماد بیشتری پیدا کنند.
روحانی خاطرنشان کرد: البته به استثناء چند کشور همه کشورها می دانند که ایران دنبال سلاح هسته ای نیست وخواهان روابط بهتر با کشورهای همسایه است. در ابتدای دولت گفتم که با عربستان دنبال روابط بهتر وصمیمانه تر هستیم ولی مشکلاتی که در یمن بوجود آمد باعث موضوعاتی شد.
وی با یادآوری این که کشورهای منطقه باید در چارچوب منافع ملی کشورها عمل کنند، افزود: با دخالت در امور داخلی کشورها نمی توانیم به اهداف خود برسیم ملت یمن ملت بزرگ، دلاور وشجاعی هستند و در این مدت که بمباران ها از پیش از رمضان ادامه داشته و مردم بیگناهی کشته شدند ، مشخص شده که جنگ هیچ تاثیری نداشته است.
رییس جمهوری اضافه کرد:امیدواریم مقامات کشور عربستان شرایط را برای روابط اماده کنند و نگذارند شرایط بدی که در منطقه حاکم شده مخصوصا کشتار مردم و بیگناهان در یمن ادامه یابد.

** امیدوارم این هاله حل شود
روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه شهروند مبنی بر اینکه آیا پاسخ گویی دولت به شکایت های مطرح شده از دولتمردان یازدهم توسط مسوولان دولت گذشته موجب از بین بردن هاله ابهامات نخواهد شد، گفت: البته امیدواریم این هاله حل شود .
وی ادامه داد: شکایت موضوعی است که هر کسی از نظر حقوقی ازاد است ،مطرح کند. ما هم هیچ ابایی نداریم فردی از مقام دولتی شکایت کند شاید از یک دیدگاه به نفع دولت باشد که فرصتی پیش می اید تا مواضع را تبیین کند.
رییس جمهوری اضافه کرد: ولی نکته اینست که خوب است دولت مسایل را توضیح دهد تا فضایی برای این حرکات ایجاد نشود .این مساله دوپهلو است . یعنی اگر توضیح دهیم که قبلا چه کار شده و هر روز توضیح بدهیم که قبل ازآن خلاف قانون چطور بوده دولت تبدیل می شود به بیان مواردی که در دولت گذشته صورت گرفته است . به نظر من این نه خواست مردم است ونه فرصت این کار را داریم که بگوییم چه مشکلاتی در گذشته بوده است . البته به مناسبت های مختلف به انها اشاره کردیم.
وی خاطرنشان کرد:خدمت رهبر معظم انقلاب عرض کردم از اول دولت یازدهم که شروع کردیم با 3 چاله بزرگ روبرو بودیم، بدهی کلان دولت – یارانه ای که خلاف قانون انجام شده بود و قراربود طبق درآمدها انجام شود وهمچنان یک مشکل است و مسکن مهر که بدون حساب وکتاب از پایه پولی کشور بالا بردند و در حال حاضر پایه پولی دوبرابر شده و یکی از عوامل موثر در تورمی بود. ضمن اینکه جاهایی ساخته شده که مشکلاتی را ایجاد کرده ولی مجبوریم تکمیل کنیم. الان 425 هزار از این خانه ها تکمیل شده و47 هزار خانه دیگر در حال تکمیل است. بنابراین ما نمی توانیم مانع کسی برای شکایت باشیم و رسیدگی کننده هم قوه قضاییه است.

رییس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان درباره همکاری ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر، پس از لغو تحریم ها بخصوص کشور آذربایجان اظهار داشت: درطول دو سال گذشته و حتی قبل از اینکه ما به برجام توافق برسیم، روابطمان را با کشورهای ساحلی دریای خزر توسعه داده ایم.
وی ادامه داد: یعنی هم رییسان جمهوری های ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان به ایران سفر کرده است و ملاقات های زیادی هم با رییس جمهوری روسیه داشته ایم یعنی با کشورهای ساحلی دریای خزر ارتباطات خوبی برقرار کرده ایم و تقریبا به همه این کشورها سفر کرده ام و هم سفرهای دیگری به این کشورها در پیش است.
روحانی تصریح کرد: درباره جمهوری آذربایجان همکاری های خوبی داشته و داریم و می توانیم همکاری های اقتصادی خود را بیشتر کنیم و زمینه فعالیت مشترک خود را در دریای خزر افزایش دهیم.
وی خاطر نشان کرد: دریای خزر یک منطقه نفتی است و در حال مذاکره با آذربایجان هستیم تا باهم وارد این منطقه نفتی شویم وبرای منافع دو کشور استفاده کنیم و به هرحال، روابطمان را بسیار نزدیکتر کرده ایم.
رییس جمهوری افزود: آن تبلیغات نادرستی که در فضای رسانه آن طرف و این طرف بود، به یاری خدا این موضوع فروکش کرده و امروز یک اطمینانی میان دو دولت برای ایجاد روابط بهتر وجود دارد و امیدواریم این روابط به امنیت بهتر منطقه کمک کند؛ بخصوص فکر می کنم در موضوع قره باغ می توانیم همکاری نزدیکی برای حل آن داشته باشیم و شاهد امنیت بیشتر و استفاده بهتر از دریای خزر و محیط زیست باشیم که برای این دریا اهمیت زیادی دارد.

رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش که دولت درباره توانمند سازی بخش خصوصی در استقبال از شرکت های داخلی و خارجی برای بازار ایران در دوره پسا تحریم چه تمهیداتی را در نظر گرفته است؟ گفت: یکی از برنامه هایی که دولت از آغاز داشت، واگذاری امور مردم به مردم و بخش خصوصی بود.
وی ادامه داد: ما در بخش فرهنگی هم چنین اعتقادی داریم و بتدریج باید برخی امور را به خود انجمن های تخصصی واگذار کنیم که البته در زمینه فرهنگی در نمایشگاه امسال، خود این جمع فعال بودند.
رییس جمهوری تصریح کرد: این واگذاری بویژه در زمینه اقتصادی است ؛ اقتصاد جایی است که بهترین ها خصوصی ترین ها هستند و هرچه این خصوصی به سمت عمومی آید، کار سخت تر می شود و مسئله رانت و فساد پیش می آید؛ رقابت ها زمانی بهتر می شود که به بخش خصوصی داده می شود .
روحانی به سفر در استان ها و دیدار با کارآفرینان اشاره کرد و افزود: در هر استان جلسه ای با کار آفرینان دارم و این دیدارها برای حضور و فعالیت بیشتر این افراد است.
وی ادامه داد: در دوران پسا تحریم هم شرایط برای فعالیت اقتصادی آماده تر می شود؛ ما هم دعوت می کنیم از همه کارآفرینان کشور؛ چرا که ما کار خود را کرده ایم؛ بنا بود شرایط را آماده کنیم و ان شاءالله در پساتحریم آماده کردیم و حالا نوبت شما است تا وارد میدان شده و فعالیت کنید و این تلاش برای کشور و مردم مثمر ثمر خواهد بود.

**رسانه ها بار سنگینی برای ارتباط بهتر بین دولت و مردم بر دوش دارند
آخرین سوال را خبرنگار رادیو جوان از رییس جمهوری پرسید که نظر وی را در زمینه فعالیتی که رضایت جوانان کشور را در پی داشته باشد جویا شد.
روحانی، نسل جوان را سرمایه بسیار بزرگ و عظیم عنوان کرد و گفت: امروز جوانان ما در دانشگاه ها فعالند، هیچ وقت این همه دانشجو در دانشگاه ها نداشتیم، بیش از چهار میلیون دانشجو در دانشگاه های ما فعال هستند. بنابر این باید زمینه را برای حضور آنها آماده کنیم. فکر می کنم در محیط دانشگاه و محیط علمی فضای بهتری را به وجود اورده ایم.
وی ادامه داد: امروز دانشجویان ما در فضای آزادتر و با نشاط تری در دانشگاهها فعالند، در زمینه هنر هم فضای بهتری بوجود آوردیم و در زمینه فناروی ها فضای بهتری را در در عرصه دانش بنیان ایجاد کردیم. در زمینه سیاسی با توجه به اینکه کمک کردیم به فعالیت بهتراحزاب حتما آنها رضایتمندی بسیاری دارند. در زمینه هنر هم همین طور است .
رییس جمهوری اضافه کرد: امیدوارم تلاش های ما در بخش های مختلف برای جوانان قابل قبول باشد البته در فضای پسا تحریم زمینه بهتری برای فعالیت جوان های ما آماده می شود به ویژه در زمینه اشتغال. مشکل جوان های ما اشتغال است. اشتغال که حل شود ازدواج هم حل می شود و این دو حل شوند؛ مشکل اعتیاد حل می شود وهمه آسیبهای اجتماعی حل و فصل خواهد شد.
روحانیدر پایان گفت: رسانه ها بار سنگینی برای ارتباط بهتر بین دولت و مردم بر دوش دارند. تلاش ما بر این است فضای مناسبی برای رسانه ها ایجاد و از رسانه ها حمایت کنیم. ان شاء الله رسانه ها به فعالیت خود ادامه می دهند و فضا مناسب تر برای فعالیت فرهنگی اجتماعی و اقتصادی را در جامعه به وجود می آورند.

http://www.taghribnews.com/vdcbafb5frhbg5p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما