تاریخ انتشار۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱:۲۹
کد مطلب : 567081
حجت‌الاسلام مجتهد شبستری در گفت‌وگو با تقریب:

برای مقابله با مروجان و حامیان تروریسم باید عقاید اسلامی به درستی تبیین شود

نماینده آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری گفت: برای مقابله با مروجان و حامیان تروریسم باید عقاید اسلامی به صورت درست تبیین شود و مردم جوامع غربی نیز متوجه شوند که اسلام، تروریسم را قبول ندارد.
برای مقابله با مروجان و حامیان تروریسم باید عقاید اسلامی به درستی تبیین شود
حجت‌الاسلام جواد مجتهدشبستری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه استان‌های خبرگزاری تقریب با تبریک پیشاپیش هفته وحدت و میلاد پیامبر(ص) اظهار داشت: بهترین راهکار برای اخوت اسلامی رجوع به سیره ائمه معصومین(ع) است که آنها چگونه با اخوت و برادری در کنار اقوام و مذاهب مختلف زندگی کرده و بدون نزاع و درگیری، وظیفه خود را به پیش بردند و بشریت را هدایت کردند.

وی تصریح کرد: ائمه اطهار(ع) در زمان خویش با چالش‌های متعددی هچون فرقه‌ها و گروه‌های مختلف مواجه بودند برای مثال در زمان امام صادق(ع)، امام کاظم(ع) و امام رضا(ع) چالش‌هایی وجود داشت و فرقه‌های مختلفی مانند زیدیه و واقفیه پدیدار شد اما هیچ وقت کار به نزاع و درگیری و تخاصم نکشید بلکه اگر چه یک اختلاف عقیدتی عمیق وجود داشته و در یکی از مهمترین مسائل دین مانند مسئله امامت اختلاف وجود داشت اما همواره با استدلال و برهان و منطق با مخالفان رو به رو شده و مخالفان را مجاب می‌کردند.

نماینده آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری گفت: حتی گاهی در زمان امام رضا(ع) مأمون از فرقه‌ها و مذاهب مختلف سراسر دنیا، شامل مسیحیت و یهودیت جمع می‌کرد و مناظره ترتیب می‌داد البته قصد و غرض وی این بود که امام رضا(ع) محکوم شود اما ایشان با سعه‌صدر با همه آنها برخورد می‌کرد و با زبان و کتاب خود آنان، محکوم و مجابشان می‌کرد.

وی بیان کرد: بر این اساس، منافاتی وجود ندارد که در جامعه‌ای با عقاید و مذاهب مختلفی باشند اما بتواند به نحو مسالمت‌آمیزی در کنار یکدیگر زندگی کنند.

حجت‌الاسلام شبستری افزود: علمای اهل‌سنت بسیاری نیز در نزد امام صادق(ع) تلمذ کرده‌اند بنابراین می‌توان در جامعه‌ای که بر اساس توحید بنا شده، افکار مختلف فکری در کنار یکدیگر زندگی کنند اگر چه این مانع مناظره و بحث و گفت‌وگوهای علمی بین بزرگان و صاحب‌نظران نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه راهکار مقابله با پشتیبانی مالی، رسانه‌ای و اطلاعاتی از تروریست جهان موضوع «تبیین» است افزود: برای مقابله با مروجان و حامیان تروریسم باید عقاید اسلامی به صورت درست تبیین شود و مردم جوامع غربی نیز متوجه شوند که اسلام، تروریسم را قبول نداشته و این تفکر تکفیری و تروریستی و داعشی یک تفکر انحرافی است که ساخته و پرداخته دشمنان اسلام است و آنها می‌خواهند با نام دین به دین صدمه بزنند.

نماینده آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری گفت: همچنین بر این اساس، یک روشنگری برای مردم کشورهای غیراسلامی لازم است و باید بدانند که اسلام هرگز تروریسم را تأیید نکرده و از دیدگاه اسلام، دعوت به ترور و تروریسم محکوم است و خود کشور ایران نیز قربانی تروریسم است و شهید بزرگواری مانند شهید سردار سلیمانی در راه مبارزه با تروریسم جان داد.

وی بیان کرد: از سوی دیگر با توجه به اینکه رئیس‌جمهور تصویر حاج قاسم را در سازمان ملل نشان داد، به معنای این است که ایران مبرا از تروریسم است و تشیع و اسلام واقعی با تروریسم نه تنها سازش ندارد بلکه با هرگونه فکری که سر از ترور و تروریسم درآورد، مخالف است.

حجت‌الاسلام شبستری با اشاره به اینکه اقلیت‌های مختلف مذهبی در ایران اسلامی ساکن هستند اما به صورت آزادانه به فعالیت‌های مذهبی خود می‌پردازند تصریح کرد: حتی اقلیت‌های غیراسلامی در مجلس شورای اسلامی دارای نماینده بوده و فعالیت‌های مذهبی خود را به صورت آزادانه انجام می‌دهند و همین خود می‌تواند الگوی روشنی از دموکراسی در جهان باشد.

وی اظهار داشت: چگونه است که جمهوری اسلامی ایران برای یهودیان و مسیحیان این آزادی مذهبی را قائل شده اما کشورهای غربی و اروپایی گاهی از تجمع مسلمانان در مساجد جلوگیری کرده و با حجاب مخالفت می‌کنند و  همچنین از رفتن دختران و زنان مسلمان با حجاب اسلامی به مدارس و دانشگاه‌ها جلوگیری می‌کنند و حتی داعیه حقوق‌بشری دارند.

نماینده آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: بی‌شک غربیان را باید به چالش کشید چون آنهایی که دم از انسانیت می‌زنند اجازه نمی‌دهند پوششی که با فطرت زن هماهنگ است بپوشد و اجازه حضور آنها را در جامعه نمی‌دهند.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcevf8nzjh8p7i.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما