تاریخ انتشار۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۲
کد مطلب : 566433
حجت‌الاسلام فعال‌‌آذر در گفت‌وگو با تقریب:

عالمان دینی باید اخلاق پیامبرگونه و نبوی داشته باشند

رئیس مرکز بزرگ اسلامی آذربایجان غربی گفت: عالمان دینی باید اخلاق پیامبرگونه و نبوی داشته باشند تا مردم را به سمت اسلام جذب کنند.
عالمان دینی باید اخلاق پیامبرگونه و نبوی داشته باشند
حجت‌الاسلام عسگر فعال‌‌آذر در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه استان‌های خبرگزاری تقریب، با اشاره به سند و وظایف روحانیت اظهار داشت: سند روحانیت قرآن کریم است و خداوند متعال در آیه ۱۲۲ سوره مبارکه توبه فرمود همه نمی‌توانند به دنبال کسب علم و علوم دینی بروند اما از هر قوم و قبیله‌ای باید عده‌ای درس دین بیاموزند و بازگردند و مردم را آگاه کنند.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: همچنین منشأ حوزه و روحانیت، قرآن کریم است چون کلام الهی دعوت به آموختن درس دین داده و بنابراین وظیفه روحانیت مشخص می‌شود چرا که قرآن فرمود علما باید برگردند و انذار کنند و انذار نیز کار پیامبر اکرم(ص) است.

وی بیان کرد: هر خبری انذار نیست بلکه خبری انذار است که در آن ترساندن وجود داشته باشد و از سوی دیگر یکی از شئون انبیای الهی نیز انذار است پس علما، همکاران الهی هستند و باید به ابزار رسالت هم مسلح باشند.

حجت‌الاسلام فعال‌آذر با اشاره به ابزار رسالت گفت: یکی از ابزارهای رسالت، ایمان است و در بین موجودات، نخست ذات باری‌تعالی بوده و خدا به هر چیزی که نازل کرده مؤمن است و پیامبر(ص) نیز به هر چیزی که از سوی خدا نازل شده، مؤمن است و مؤمن در نزد مخلوقات، حضرت محمد(ص) بوده و در اثر این ایمان راسخ و کامل است که در عرض ۲۳ سال رسالت توانست آن جامعه جاهلیت بدوی عربستان و حجاز را هدایت و یک تمدن بزرگ اسلامی بسازد.

وی بیان کرد: از سوی دیگر یکی از ابزارهای رسالت، اخلاق است یعنی انبیای الهی دارای اخلاق بودند و رسول خدا(ص) دارای اخلاق حسنه ای بود و اگر پیامبر(ص) دارای اخلاق حسنه نبود مردم از اطراف ایشان پراکنده می‌شدند.

رئیس مرکز بزرگ اسلامی آذربایجان غربی گفت: عالمان دینی نیز باید اخلاق پیامبرگونه و نبوی داشته باشند تا مردم را به سمت اسلام جذب کنند.

وی افزود: سومین ابزار انبیای الهی سعه صدر بود و پیامبر(ص) نیز دارای شرح صدر بوده و عالمان دینی نیز باید از این ویژگی برخوردار باشند و تحمل همه اخلاق مردم را داشته باشند.

حجت‌الاسلام فعال‌آذر گفت: همچنین یکی از ابزارهای رسالت، علم است و در این رابطه با وجود اینکه پیامبر(ص) امی بود اما اگر همه عالم ابوعلی سینا بودند، در مقابل پیامبر(ص) ذره‌ای علم نداشته و عالم نبودند و عالمان دینی امروزی باید به اندازه ای عالم باشند که بتواند به شبهات دینی جوانان پاسخ دهند.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcexp8nxjh8pei.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما