تاریخ انتشار۱۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۶
کد مطلب : 560383
حجت الاسلام اشراقی در گفتگو با تقریب:

عباس پروری مختص به مکتب حضرت علی علیه السلام است

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: عباس پروری مختص به مکتب حضرت علی علیه السلام است که مثل حضرت اباالفضل سلام الله علیه را تربیت و رشد می دهد.
عباس پروری مختص به مکتب حضرت علی علیه السلام است
حجت الاسلام لطف الله اشراقی استاد حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه تقریب با اشاره به آنکه فضائل حضرت عباس(ع) در نتیجه تربیت یافتگی ایشان در مکتب علوی است و اظهار داشت: عباس پروری مختص به مکتب حضرت علی علیه السلام است که مثل حضرت اباالفضل سلام الله علیه را تربیت و رشد می دهد، این گونه تعلیمات علوی بر لوح جان ابوالفضل قمر بنی هاشم نقش بست که در سن سی و سه سالگی در صحنه کربلا به حد اوج فضایل و کمالات دست یافته و از خود بروز داد.
 
وی افزود: در جنگ خیبر هر روز کسی را به میدان فرستادند اما همه شکست خورده و سر افکنده برگشتند و گفتند این قلعه فتح شدنی نیست، اما امیرالمومنین(ع) فرمود، من بودم که به میدان مرحب خیبری رفتم و درب قلعه خیبر را از جا کندم و وقتی از میدان برگشتم فرمودند : "أنا منک راض و الله منک راض"، ابوالفضلم تو هم باید موجب خشنودی حسینم باشی.

وی عنوان کرد: در این جا یک پرسش مهم به ذهن خطور می کند، در شرایط آن جنگ نا برابر که حضرت ابوالفضل با آن توانایی ها می توانست در برابر لشگری بایستد چرا مأمور آوردن آب به خیمه شدند؟،  چرا امام حسین علیه السلام به ایشان اجازه آوردن آب به خیمه را دادند؟.

وی ادامه داد: در میدان کربلا بزدلانی بودند که با نامردی می جنگیدند و بارها حضرت عباس(ع) اجازه میدان رفتن خواست، اما امام حسین علیه السلام هر بار به نحوی قبول نکردند که آخر الأمر امام اجازه آب آوردن و رفتن به شریعه فرات را دادند و فرمودند: "فاطلب لهؤلاء الأطفال‏ قليلا من الماء".

وی تصریح کرد: سرّ نهفته ای است در جواز علقمه، اگر حضرت اباالفضل (ع) به نبرد این نامردان می رفت و وارد شریعه فرات نمی شد آیا فضائل او مکتوم و مخفی نمی ماند؟ آیا او به مقام باب الحوائجی نائل می شد؟.

وی اضافه کرد: رازی نهفته ای است که خداوند به جای دو دست ابوالفضل به او دو بال عطا فرمود و این تجسم اعمال را می رساند و این که هر کاری چهره برزخی مناسبی دارد چون دستان ابزار نیرومندی است و بریدن آن ناتوانی در پی دارد اما این ناتوانی در پی رضای خدا و جهاد در راه او بوده لذا نیرو و توانایی بزرگی را در جهان آخرت پدید آورد که با آن می تواند پهنای عالم پس از این را بپیماید و این دو بال بهشتی و این قدرت برزخی تجسم این دو دستی است که در راه رضای خدا داده ، "هذه منزلة يغبطه‏ بها جميع الشهداء يوم القيامة".

وی در پایان تأکید کرد: امروزه هم هر کسی فضائلی و کمالات نفسانی اکتساب نماید بداند که حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف زمینه و مقدمات بروز و کشف آن فضائل را فراهم می نماید تا همگان از وجود آن با خبر شوند تا زینت دنیای او باشد علاوه بر اجر أخروی آن ، "وَ يُؤْتِ‏ كُلَ‏ ذِي‏ فَضْلٍ فَضْلَهُ".
 
انتهای پیام/
 
 
 
 
http://www.taghribnews.com/vdcc4xqp12bqe18.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما