تاریخ انتشار۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۳
کد مطلب : 560206
اندیشمند اوگاندایی در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

تاکید اسلام بر لزوم وجود وحدت با واقع بینی همراه است

راه درست آن است که هم دیدگاه و هم دلیل حمایت از این دیدگاه به خوبی شنیده شود و هم ‏چنین اصل وحدت را در مسیر تعامل با اختلاف در رأی و فهم معتبر دانست.
تاکید اسلام بر لزوم وجود وحدت با واقع بینی همراه است
عبدالعزیز سنوا اندیشمند اوگاندایی در گفتگو با تقریب با اشاره به مفهوم جماعت و اهمیت آن برای ملت های مسلمان بیان داشت: معنای جماعت، گروهی هدایت شده و ارتقایافته در مسیر حرکت به سوی خداوند است که همان راه هدایت و کتاب و سنت اسلامی می‏باشد؛ مانند جمع شدن مسلمانان برای انجام آیین های عبادی از جمله نماز جماعت.

وی در ادامه افزود: هنگامی که مسلمانان دور یکدیگر جمع می شوند و برای ایجاد وحدت از یکسری از اختلافات میان خود عبور می کنند، در این هنگام رحمت از سوی خداوند فرود می‏آید. منظور از جماعت، تعدادی گروه اقل نیستند که دچار نوآوری و بدعت شده و از راه مستقیم منحرف و از کتاب و سنت رسول خدا فاصله می گیرند. بلکه کسانی هستند که با اتکا به اشتراکات و آگاهی از اختلافات فاصله میان خود را کم می کنند.

او با اشاره به تبعات وجود تفرقه در میان مسلمانان افزود: اگر مسلمانان وحدت کلمه خود را از دست بدهند و در صفوفشان اختلاف بیفتد و قلوب شان  از یکدیگر فاصله بگیرد، خداوند رحمت و برکت‏هایی را که بر آنان نازل کرده بود از آنان خواهد گرفت و امور آنها را به خودشان واگذار می کند. نتیجه چنین فضایی افزایش شکاف و جنگیدن برادر با برادر مسلمان است.

عبدالعزیز سنوا همچنین ادامه داد: تاکید اسلام بر لزوم وجود وحدت با واقع بینی همراه است. اختلاف چیزی است که واقع شده است و لازم است با این اختلاف به کمک اصل وحدت برخورد نمود. راه درست آن است که هم دیدگاه و هم دلیل حمایت از این دیدگاه به خوبی شنیده شود و هم ‏چنین اصل وحدت را در مسیر تعامل با اختلاف در رأی و فهم معتبر دانست.

به گفته او اختلاف در نظر و دلیل حقیقتی است که واقع شده است و نادیده گرفتن و انکار کردن آن نه ممکن است و نه صحیح و کوتاه آمدن در این زمینه به منزله کوتاه آمدن از دیدگاه و دلیل است که نمی تواند به ایجاد و بقای اصل وحدت کمکی کند. در اینجاست که اسلام اصل وحدت را در چگونگی تعامل با اختلاف وضع کرده است و این مسئله اهمیت بسیاری دارد که چگونه با اختلاف در رأی و نظر برخورد کنیم.
 
http://www.taghribnews.com/vdcgzz9n3ak93x4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما