تاریخ انتشار۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۷
کد مطلب : 559559
اندیشمند اوگاندایی در گفتگو با تقریب:

رجوع به قرآن کریم، راه تشخیص انحرافات عقیدتی و مقابله با آنهاست

رجوع به سخنان پیامبر بزرگ اسلام این واقعیت را نمایان می کند که وحدت امری فطرى و طبیعى است و انسان با روحیه‏ نوع دوستى پدید آمده است.
رجوع به قرآن کریم، راه تشخیص انحرافات عقیدتی و مقابله با آنهاست
محمد صدیق، امام مسجد شهر کامپالا در کشور اوگاندا در گفتگو با تقریب با تاکید بر اینکه پیروزی مسلمانان در شرایط جاری که دشمنان با همه قوا ملت های مسلمان را نشانه گرفته اند، منوط به ایجاد همگرایی و اتحاد اسلامی است، بیان داشت: این موضوع از جمله مسائل مهم و کلیدی است که از گذشته مورد توجه اسلام قرار داشته است. این در حالی است که با رجوع به قرآن‌ کریم‌ می‌توان همه‌ انحرافات‌ عقیدتی و عملی‌ مسلمانان‌ را که‌ به‌ وسیله‌ دشمنان و مغرضان یا به‌ دلیل‌ ناآگاهی خود مسلمانان‌ به وجود آمده است، تشخیص داد و راه مقابله با آن ها را از منابع دینی دریافت.

وی با بیان این که راه علاج همه آسیب ها و اصلاح‌ همه‌ مفاسد و رسیدن به‌ سعادت‌ را باید از قرآن‌ خواست، ادامه داد: خداوند در قرآن کریم همه مومنان را به دوستی و الفت و وحدت فراخوانده است. پیامبر(ص) نیز مسلمانان را به حفظ وحدت و پرهیز از تفرقه سفارش می‌کند و می‌فرماید: «ای مردم با جماعت باشید که دست خدا با جماعت است و هرگز متفرق نشوید»  ایشان همچنین جامعه اسلام را همچون پیکر واحدی دانسته و می‌فرماید: «داستان مسلمانان در هم گامی و مهربانی نسبت به هم، چون داستان جسد است. هنگامی که بعضی از اعضای انسان دچار رنجی می‌گردد، سایر اعضای بدن انسان واکنش نشان داده و دچار تب و بی‌خوابی می‌گردند»

محمد صدیق در ادامه بیان داشت: رجوع به سخنان پیامبر بزرگ اسلام این واقعیت را نمایان می کند که وحدت امری فطرى و طبیعى است و انسان با روحیه‏ نوع دوستى پدید آمده است. از این رو آنچه باید به ریشه‏‌یابى آن پرداخت،  تفرقه و اختلاف است؛ زیرا اتحاد و همدلی در فطرت انسان ریشه دارد.  با این که وحدت امری فطرى است اما لازمه اجرای امور فطرى، پرورش و تمرکز و توجه  است و نادیده گرفتن و عدم توجه به آن، سبب می شود این امر فطری رشد نکند یا تحت تاثیر حوادث روزگار قرار گیرد.

او در نهایت تصریح کرد: بنابراین وحدت، اصلی ترین ویژگی دین اسلام است و از عوامل حفظ و بقای اجتماع انسانی به شمار می آید و انسان نه تنها برای بقای حیات جمعی، بلکه برای برخورداری از یک زندگی مطلوب، راهی جز اعتنا به آن ندارد.
 
http://www.taghribnews.com/vdcft1dt1w6dtta.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما