تاریخ انتشار۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۹:۳۷
کد مطلب : 549143
استاد دانشگاه نیجریه در گفت وگو با تقریب:

تفرقه و اختلاف مانعی در مسیر رسیدن انسان ها به کمال است

اندیشمند نیجریه ای تاکید کرد: اصلی ترین ابزار پرهیز از تفرقه و تعصب، ادب است و بهترين روش، عمل به آموزه هاى قرآن كريم است.
تفرقه و اختلاف مانعی در مسیر رسیدن انسان ها به کمال است
تاج الدین یوسف محقق و استاد دانشگاه نیجریه ای در گفتگو با تقریب با بیان اینکه وحدت و اتحاد اسلامی یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که آموزه های دینی و در راس آن، قرآن کریم به آن پرداخته است، افزود: در کنار اتحاد، تفرقه و اختلاف مانعی در مسیر رسیدن انسان ها به کمال است. ملت های مسلمان تنها هنگامی به سمت و سوی کمال گام بر می دارند که موانع وحدت از مسیر آن ها برداشته شود.  بدون تردید در این رابطه کتاب الهی یعنی قرآن کریم بهترین و کامل ترین منبع برای دستیابی به یک جامعه الهی است.

وی در ادامه افزود: توسل مسلمانان به آموزه های الهی، توجه به نقاط مشترک، رجوع به سنت پیامبر و اهل بیت، حفظ حقوق یکدیگر و اصلاح روابط میان یکدیگر از مهم ترین محورهایی است که زمینه را برای ایجاد وحدت فراهم می کند. این در حالی است که جامعه اسلامی هنگامی با سرعت مناسب به سوی کمال حرکت خواهد کرد که موانع اتحاد و همگرایی از میان برداشته شود.

او  با بیان این که مسلمانان باید با گام گذاشتن در محيط علمی و اندیشه ای، توانايي تحمل نظر مخالف و سعه صدر را به دست آورند، اظهار داشت: از این رو اصلی ترین ابزار احتمالى برای عدم ایجاد تفرقه و تعصب، ادب است و بهترين روش عمل به آموزه هاى قرآن كريم، سيره پيامبر اسلام(ص) و علماى بزرگ اسلام است. در اين زمينه آثار بسیاری به رشته تحرير درآمده است. قرآن كريم در آيات بسياري، مسلمانان را از تعصب برحذر مي دارد و مسلمانان را بــه حق طلبی و رعايت ادب دعوت می کند.

تاج الدین یوسف تصریح کرد: منظور از اجتناب از وحدت یکی شدن عقاید متضاد نیست و همچنین میدان برخورد مذاهب و عقاید اسلامی نیست بلکه میدان برخورد مذاهب و عقاید اسلامی و کلامی که هر فرقه ای عقاید خودش را دارد و خواهد داشت، میدان علمی و بحث فقهی است.
 
http://www.taghribnews.com/vdcdon0ksyt0of6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما