تاریخ انتشار۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲:۱۸
کد مطلب : 536073
اندیشمند و محقق گامبیایی در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

از بارزترین موانع همبستگی مسلمانان، اهانت به مقدسات یکدیگر است

پیروان مذاهب به دلیل نسبت های ناروایی که هر یک به دیگری واردکرده اند، از یکدیگر فاصله گرفته اند. این گونه نسبت های ناروا اثراتی سوء در جامعه اسلامی بر جای می گذارد و مانعی جدی در تحقق وحدت می شود
از بارزترین موانع همبستگی مسلمانان، اهانت به مقدسات یکدیگر است
محمد لمین اندیشمند و محقق گامبیایی در گفتگو با تقریب با اشاره به موانع ایجاد وحدت گفت: از جمله مواردی که به عنوان یک عامل بازدارنده وحدت عمل می کند، تصویر نادرست و منفی نسبت به همگرایی و اتحاد است. نسبت های ناروای شعیان به اهل تسنن و برعکس باعث ایجاد شکاف و دوری آنها و شکل گیری فضایی آکنده از دشمنی و خصومت می گردد.

محمد لمین در ادامه افزود: در نتیجه پیروان مذاهب به دلیل نسبت های ناروایی که هر یک به دیگری واردکرده اند، از یکدیگر  فاصله گرفته اند. این گونه نسبت های ناروا اثراتی سوء در جامعه اسلامی بر جای می گذارد و مانعی جدی در تحقق وحدت می شود. از این رو مسلمانان باید بدانند در مکتب اسلام، توهین، دشمنی، بدینی و ازار یکدیگر و هر گونه بدرفتاری حرام است و سبب تحقق اهداف دشمنان اسلام می شود. از بارزترین موانع همبستگی مسلمانان، اهانت به مقدسات یکدیگر است. موضوع «لعن» اگر با هدف اهانت به مقدسات دیگر مذاهب صورت گیرد، امری غیر اخلاقی است و مانع وحدت می شود.

او همچنین گفت: در چنین فضایی رواداری مفهومی مهم در چارچوب مناسبات و تعامل مسلمانان با یکدیگر و در سطحی بزرگ تر میان جوامع مسلمان مطرح می شود. مسلمانان باید با رواداری و تعامل با اختلاف عقیده برخورد کنند و در فضایی بدون پیش داوری از مبناهای فکری دیگر مذاهب و فرقه های اطلاع یابند.

محمد لمین تصریح کرد: تنها با پیگیری یک رویکرد مسالمت آمیز است که سخنان و عقاید متفاوت به خوبی فهمیده می شود و همگان می توانند بدون سوگیری بایکدیگر تعامل کرده و زمینه را برای ایجاد یک جامعه قوی و متحد فراهم کنند. چنین جامعه ای می تواند با حربه وحدت و همدلی در مقابل توطئه های دشمنان بایستد و مانع از آن شود که اهداف موهوم آنها درباره مسلمانان عملی شود. در این زمینه هوشیاری همه مسلمانان امری است که بیش از هر وقت دیگری ضرورت پیدا کرده است.
 
http://www.taghribnews.com/vdcbz0bsfrhbfgp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما