تاریخ انتشار۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۰:۱۶
کد مطلب : 536072
اندیشمند و محقق اوگاندایی در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

هر نوع اتحادی مورد نظر و مطلوب نیست

اتحاد آرمانی اسلام به جای اتکا بر مولفه های مادی مانند زبان، تاریخ، مرز جغرافیایی بر عواملی معنوی مانند توحیدگرایی، معنویت و ارزش ها و اصول اصیل اسلامی اتکا دارد.
هر نوع اتحادی مورد نظر و مطلوب نیست
آدام سبیالا، اندیشمند و محقق اوگاندایی با بیان اینکه یکی از دلایل اهمیت وجود حکومت در جامعه اسلامی نقشی است که نظام سیاسی در ایجاد وحدت دارد، گفت: اساسا یکی از وجوه مهم نظام سیاسی جلوگیری از تفرقه و نزاع در جامعه و حرکت دادن مسلمانان در مسیر واحدی است. در حقیقت نظام سیاسی یک نهاد اجرایی است و خودش یک هدف محسوب نمی شود بلکه ابزاری برای ایجاد عدالت و برابری و اجرای قوانین و حفظ اتحاد و وحدت جامعه است.

آدام سبیالا ادامه داد: از منظر قرآن و دین اسلام، همه انسانها با یکدیگر برابر هستند و اگر اختلافاتی وجود دارد در فطرت و طبیعت وجود دارد و برای شناسایی است و نه در مسیر اختلاف و جدایی.  از این رو وحدت انسانیت و همه انسانها طبیعی و فطری است زیرا در همه آنها گرایش به اتفاق و اجتماع وجود دارد. 

او در ادامه افزود: اگرچه وحدت از پایه های اصلی دین اسلام است و بر همگرایی پیروان مسلمان تاکید زیادی شده است اما نباید فراموش کرد که هر نوع اتحادی مورد نظر و مطلوب نیست و وحدت مورد نظر اسلام دارای ویژگی های خاصی است که حقیقت آن را می سازد. ویژگی هایی که فقدان آنها به معنای نبودن وحدت و همبستگی مطلوب اسلام است. از جمله این صفات می توان به توحید باوری و رجوع به حبل الله و درنظر گرفتن مصلحت عموم جامعه مسلمان و حرکت مبتنی بر ارزش های اصلی اسلام اشاره کرد.

آدام سبیالا افزود: از این رو اتحاد آرمانی اسلام به جای اتکا بر مولفه های مادی مانند زبان، تاریخ، مرز جغرافیایی بر عوامل معنوی مانند توحیدگرایی، معنویت و ارزش ها و اصول اصیل اسلامی اتکا دارد. با تکیه به چنین محورهایی است که می توان به ایجاد یک جامعه آرمانی در جهان اسلام و جبهه متحدی در برابر دشمنان اسلام امیدوار بود.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdca0inmu49new1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما