تاریخ انتشار۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۹:۰۷
کد مطلب : 535998
اندیشمند افریقایی در گفت وگو با تقریب:

ارتباط مستقیمی میان موفقیت در اجتماع و وحدت عقیده و عمل وجود دارد

اگر مسلمانان دارای وحدت کلمه و عقیده باشند دیگر معنایی ندارد که در عمل و اقدامات سیاسی و اجتماعی فاقد وحدت باشند. در حقیقت سنت و قانون لایتغیر خداوند این است که جمع و اجتماع واحد را یاری می کند اما نتیجه تفرقه و نزاع جز شکست چیزی نخواهد بود.
ارتباط مستقیمی میان موفقیت در اجتماع و وحدت عقیده و عمل وجود دارد
احمد ابوبکر ، اندیشمند اسلامی از کشور اتیوپی در گفتگو با تقریب با بیان اینکه از دیدگاه اسلام، نگرش و اعتقاد، حل کننده و راهگشای اقدام و عمل است، افزود: بدون عقیده، عمل هیچ معنایی پیدا نمی کند و منشا همه فعالیت های انسان از نیت و قصد او شروع می شود. نیت و قصد نیز مبتنی بر شناخت و جهان بینی انسان است. از این رو مطابق دستورات اسلام، همه انسانها از جهان بینی مشخصی شروع می کنند و به عمل واحدی می رسند. از این رو وحدت کلمه یا وحدت عقیده در باور است که همگان را به سوی اتحاد هدایت می کند.

او با بیان اینکه از منظر اسلام مبنا و اساس وحدت عمل، وحدت اسلام است، افزود: اگر مسلمانان دارای وحدت کلمه و عقیده باشند دیگر معنایی ندارد که در عمل و اقدامات سیاسی و اجتماعی فاقد وحدت باشند. در حقیقت سنت و قانون لایتغیر خداوند این است که جمع و اجتماع واحد را یاری می کند اما نتیجه تفرقه و نزاع جز شکست چیزی نخواهد بود. این مساله نشان می دهد ارتباط مستقیمی میان پیروزی و موفقیت در زندگی و اجتماع و وحدت و همگرایی میان مسلمانان در عقیده و عمل وجود دارد.

احمد ابوبکر در ادامه اظهار داشت: البته این مساله درباره انسان که دارای قوه عقلانیت است، اهمیت دارد و تعیین کننده است زیرا تامین صلاح دنیا و آخرت، دین و جهان بشری زیر سایه وحدت و همگرایی اعضای آن ممکن می شود. در همین چارچوب پرهیز از اختلافات بی اساس و بی اهمیت از نظر عقلی هم مورد پذیرش نیست و از منکرات بزرگ اجتماعی و از جمله دلایل شکست و سقوط جامعه است. امری که عملا راه تحقق اهداف دین اسلام را هم با مانع جدی مواجه می کند.
از این رو مسلمانان باید با هدف مصلحت بزرگ یعنی حفظ چارچوب دین و ساختار اجتماع جامعه خود اهمیت عبور از اختلافات میان خود را دریافته و به سمت وحدت عملی گام بردارند.

انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcgyn9n7ak9wy4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما