تاریخ انتشار۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۳:۴۰
کد مطلب : 535534
دیپلمات روس:

توافق ایران و روسیه، باعث نگرانی آمریکا و همپیمانانش می‌شود

سفیر پیشین روسیه در لبنان با اشاره به نگرانی آمریکا از هر گونه توافق بین مسکو و تهران، گفت که همکاری بین دو کشور بر اساس این توافق، افزایش پیدا خواهد کرد.
توافق ایران و روسیه، باعث نگرانی آمریکا و همپیمانانش می‌شود
به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب، «الکساندر زاسپکین» سفیر پیشین روسیه در لبنان بر همکاری دوجانبه مسکو و تهران در چارچوب توافق مشارکت راهبردی تأکید کرد.

زاسپکین در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت که سفر حجت الاسلام ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به روسیه، نقطه عطفی در روابط بین دو کشور است.

وی با بیان اینکه دو کشور به صورت سنتی، در زمینه‌های متعددی به ویژه مبارزه با تروریسم در سوریه همکاری دارند، تصریح کرد، مهمترین چیز در این همکاری متنوع، تکیه بر توافقات عمیق به ویژه در زمینه رد نظام تک قطبی و حرکت به سوی برقراری مجدد موازنه در سطح بین الملل و تأمین حقوق و امنیت برای همه است.

این دیپلمات روس خاطر نشان کرد، در شرایط کنونی باید این توافقات در چارچوب توافق مشارکت راهبردی افزایش یابد تا به تبع آن، توانایی دو کشور برای مقابله با شیوه توسعه‌طلبانه غرب، دوچندان شود.

زاسپکین با بیان اینکه توافق و توسعه روابط ایران و روسیه، باعث نگرانی آمریکا و همپیمانانش خواهد شد، تصریح کرد، مجموعه‌ای که با هژمونی آمریکا مقابله می‌کند، شامل چین و چند کشور دیگر است.

وی درباره افقهای همکاری ایران و روسیه تأکید کرد، نشست ایران و روسیه، انگیزه بسیاری برای هماهنگی سیاسی به دو کشور است؛ به ویژه اگر به فرصت تنش‌زایی در خاورمیانه توجه شود و در راستای اجرای نظریه روسیه برای برقراری امنیت در خلیج فارس، تلاش صورت گیرد.

این دیپلمات روس در پایان خاطر نشان کرد، باید به افقهای گسترش همکاری بین ایران و کشورهای اورآسیا اشاره کرد که از طریق ایجاد یک نظام بازرگانی آزاد میسر است و میزان همکاری ایران و روسیه نیز به سرعت افزایش پیدا می‌کند.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی چهارشنبه ۲۹ دی ماه به مسکو سفر کرد و با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دیدار و گفتگو کرد؛ سفری که بسیاری از کارشناسان آن را دریچه‌ای برای گسترش بیش از پیش روابط مسکو-تهران می‌دانند.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcc1pqp02bq1p8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما