تاریخ انتشار۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۸:۱۸
کد مطلب : 534816
اندیشمند مالزیایی در گفت وگو با تقریب:

یکی از اقدامات مهم برای ایجاد وحدت به وجود آوردن شعارها و نمادهای اتحاد است

اولین قدم از سوی کشورهای اسلامی برای ایجاد همکاری فرهنگی تلاش برای ارائه پژوهش های مستند جهت تبیین حقایق تاریخی از دیدگاه علمی به دور از تعصبات مذهبی است. از آنجایی که بسیاری از تعصبات مذهبی در حاشیه مسائلی است که پایه علمی و واقعی ندارد، این تحقیقات می تواند روشن کننده بسیاری از مسائل باشد.
یکی از اقدامات مهم برای ایجاد وحدت به وجود آوردن شعارها و نمادهای اتحاد است
عبدالحمید بن یوسف نماینده فرهنگی مساجد مجتمع دانشگاهی پاهنگ مالزی در گفتگو با تقریب با اشاره به زمینه های به وجود آورنده همکاری فرهنگی میان کشورهای اسلامی گفت: اولین قدم از سوی کشورهای اسلامی برای ایجاد همکاری فرهنگی تلاش برای ارائه پژوهش های مستند جهت تبیین حقایق تاریخی از دیدگاه علمی به دور از تعصبات مذهبی است. از آنجایی که بسیاری از تعصبات مذهبی در حاشیه مسائلی است که پایه علمی و واقعی ندارد، این تحقیقات می تواند روشن کننده بسیاری از مسائل باشد.

وی ادامه داد: البته در این زمینه باید اندیشمندان و افرادی فعالیت کنند که خود از تعصبات خشک دوری نمایند و در تحقیقات خود به عواطف و احساسات مذهبی دامن نزنند. در این صورت است که این پژوهش ها می تواند روی فرهیختگان اثر بگذارد  و از طریق آنها به توده های مردم منتقل شود. چنانکه در سال های اخیر روشنفکران جهان اسلام تالیفاتی در زمینه وحدت داشته اند که گرچه در پاره ای موارد با واکنش های منفی رو به رو شده اما روی نسل های جدیدتر تاثیر گذاشته و این امیدواری وجود دارد که فراگیر شود.

او همچنین تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم برای ایجاد وحدت به وجود آوردن شعارها و نمادهای اتحاد است که باید در دستور کار مراکز تبلیغاتی و دینی فرهنگی قرار گیرد. در این مسیر همچنین باید هر چه بیشتر به دنبال مقاطعی از تاریخ گشت که بتواند نقطه اتکای همه جریان ها و گروههای مختلف باشد. به عنوان مثال سیره نبوی باید به نهایت اهمیت دنبال شود. مسلما در سیره نبوی این امکان وجود دارد که بدون مسائل فرقه ای به موضوع وحدت پرداخت و به طور کلی و تجربه اسلامی منهای آنچه به مسائل مذهبی مربوط می شود، تاکید صورت گیرد.

به گفته عبدالحمید بن یوسف چنانچه اهمیت حرکت به سمت وحدت به خوبی از سوی نظام های سیاسی درک شود، ضرورت برداشتن گام های عملی در مسائل پیش گفته بیش از پیش درک می شود.

انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdceze8npjh8xvi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما