تاریخ انتشار۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۰۸
کد مطلب : 528698
شیخ خواجوی در گفتگو با تقریب:

افراطی گری مسائل جهان اسلام را پیچیده می کند/خداوند متعال امت اسلام را امت اعتدال نامیده است

امام جمعه اهل سنت شیراز، بیان کرد: توجه به اعتدال و راستی و درستی و قرارگیری در مسیر صحیح تحقق هم گرایی و هم افزایی امت اسلامی این وظیفه همگانی عمل به دستورات بزرگان دین را بیش از گذشته مورد توجه قرار می دهد.
افراطی گری مسائل جهان اسلام را پیچیده می کند/خداوند متعال امت اسلام را امت اعتدال نامیده است
شیخ عبدالواحد خواجوی امام جمعه اهل سنت شیراز در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب با اشاره به اهمیت وحدت در جهان اسلام، بیان نمود:  اسلام دین هم اندیشی و تفکر و اعتدال است؛ خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: " وَ کَذلِکَ جَعَلْناکُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَکُونُوا شُهَداءَ عَلَي النَّاسِ وَ يَکُونَ الرَّسُولُ عَلَيْکُمْ شَهيداً"؛ همان گونه که شما را به راه راست هدایت کردیم، شما را امتی میانه رو ، معتدل و پیراسته از افراط و تفریط قرار دادیم تا در ایمان، عمل، درستی و راستی بر مردم گواه باشید و پیامبر هم گواه بر شما باشد.

وی افزود: علماء ، نخبگان و اندیشمندان با ذکر ادله هایی در مباحث مختلف مرتبط با امت اسلامی، به نقطه نظرات وحدت گونه ای رسیده و به آرای واحد و جهان شمولی دست یابند که گمراهی و عدم شناخت کافی از طرفین از میان جوامع اسلامی زدوده شود و با انتشار نشریه ها و مطالب در فضاهای مختلف، خصوصا ائمه جماعات باید این مباحث را مطرح نمایند.

شیخ خواجوی عنوان کرد: اکنون مسئله وحدت فقط به یک نقطه و مکانی خاص منتهی نمی گردد بلکه جهان اسلام باید واحد ، یکدل و یک صدا عمل کند؛ باید فتوای علمای اسلام توسط طلاب حوزه های دینی به گوش تمام مسلمانان جهان برسد و در این مسیر ائمه جماعات می توانند بلندگوی اسلام باشند.

وی تصریح کرد:  نشست ها و هم اندیشی های متفکران جهان اسلام موجب خواهد شد، افراد با سلایق گوناگون و در نظر گرفتن آیات و احادیث به نقطه های مشترکی دست یابند؛ در واقع آنچه که علمای بزرگ و دین به آن پایبند بوده اند به مردم رسانده شود و وظیفه خود در مقابل آن افراط گری ها و آن کسانی که مخالف وحدت هستند را انجام دهند.

وی در پایان تاکید کرد: باید از طریق قرآن و سیره پیامبر اکرم صلوات الله علیه و نیز علماء و مراجع این مسئله را برای مردم تبیین کنند که حرمت مقدسات اسلامی بر همگان واجب است و آنچه که خداوند متعال در قرآن کریم و پیامبر اکرم در احادیث و نیز بزرگان ، پیشوایان و ائمه برای مردم تببین کرده اند به مردم تفهیم کنند.


انتهای پیام/
 
 
http://www.taghribnews.com/vdcf1cdtcw6d0va.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما