تاریخ انتشار۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۰۰
کد مطلب : 522953
اندیشمند گامبیایی در گفت وگو با تقریب:

هوشیاری مسلمانان امری بسیار ضروری است/تفاوت سلایق نباید به تعمیق اختلاف و شکاف منجر شود

نقشه و توطئه های دشمنان در حال حاضر بسیار پیچیده تر از گذشته شده است زیرا آنها از رهاورد این نقشه به دنبال کسب منابع ثروت و سرمایه های مادی مسلمانان هستند.
هوشیاری مسلمانان امری بسیار ضروری است/تفاوت سلایق نباید به تعمیق اختلاف و شکاف منجر شود
محمد لمین اندیشمند و محقق گامبیایی در گفتگو با تقریب با تاکید بر اینکه وحدت در شرایط کنونی جهان اسلام بیش از هر وقت دیگری ضرورت دارد، گفت: این اهمیت به این دلیل است که شرایط جاری در دنیای اسلام در مقایسه با شرایط اولیه ظهور اسلام بسیار خطرناک تر است و دشمنان به صورت همه جانبه در تلاش هستند بر ابعاد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مسلمانان مسلط شوند.

وی در همین زمینه افزود: نقشه و توطئه های دشمنان در حال حاضر بسیار پیچیده تر از گذشته شده است زیرا آنها از رهاورد این نقشه به دنبال کسب منابع ثروت و سرمایه های مادی مسلمانان هستند. دشمنان در این مسیر به طور مرتب نقشه های خود را تغییر می دهند و سعی می کنند با فتنه انگیزی آرامش را از جوامع مسلمان سلب کنند. آنها در این رابطه از هیچ اقدامی فروگذاری نمی کنند.

او در ادامه اظهار داشت: به همین دلیل هوشیاری مسلمانان امری بسیار ضروری است و آنها باید در قدم اول اختلافات میان خود را مدیریت کنند و اجازه ندهند این تفاوت سلایق به تعمیق اختلاف و شکاف میان خودشان منجر شود. به همین منظور آنها باید ابتدا برای ایجاد وحدت میان مذاهب اسلامی و ایجاد یک گفتمان علمی روی بیاورند. به این ترتیب که همه صاحبنظران و علمای دینی در کنار یکدیگر قرار گرفته و به طور علمی با هم گفت وگو کنند. در نتیجه این گفت وگوهاست که محورهای مشترک میان یکدیگر اشکار شده و فهم مشترکی از عقاید مختلف شکل می گیرد. زیرا بسیاری از مسائل اختلافی در اثر عدم آشنایی کامل به اصول و مبانی دین است. همین امر موجب شده که مسلمانان برداشت های نادرستی از هم داشته و نسبت به یکدیگر بدبین شوند.

به گفته محمد لمین این بدبینی تا جایی ادامه پیدا کرده که حتی علیه هم حکم تکفیر صادر نموده و زمینه های تقابل های جدی را فراهم می کنند. بیشترین تعصبات مذهبی و قومی نیز ریشه در عدم اطلاع از اصول و مبانی جریان های اسلامی دارد. همین امر سبب می شود دشمنان و کسانی که از تفرقه میان فرقه های مسلمان سود می برند، موضوعات اختلافی را پررنگ تر کرده و مواردی را که موجب وحدت بین مسلمانان میشود، نادیده بگیرند.
 
 
http://www.taghribnews.com/vdcdkx0ksyt0xn6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما