تاریخ انتشار۱۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۸:۴۸
کد مطلب : 520619
اندیشمند گرجستانی در گفت وگو با خبرگزاری تقریب مطرح کرد:

لزوم بهره گیری از عوامل فرهنگی برای ایجاد همگرایی اسلامی

یکی از اصلی ترین دلایل مشکلات جاری جهان اسلام، فقدان همگرایی و وحدت میان مسلمانان شیعه و سنی و عدم اتحاد آنها با یکدیگر است.
لزوم بهره گیری از عوامل فرهنگی برای ایجاد همگرایی اسلامی
شیخ واجب اکبرف رییس اسبق اتحادیه مسلمانان گرجستان در گفتگو با تقریب با بیان اینکه جوامع مسلمان همیشه با تنش های بسیاری در زمینه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی رو به رو بوده‌اند، گفت: در حال حاضر بحران‌های بسیاری در میان کشورهای اسلامی شکل گرفته است. این مشکلات ‌در جهان اسلام و در سطح ارتباط قلمرو دنیای اسلام با جهان غیراسلام به ‌ویژه در عرصه های فرهنگی پدیدار شده است.

وی در ادامه افزود: برخی مشکلات در داخل منطقه جهان اسلام وجود دارد که دلایل مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی مذهبی دارد. این بحران‌ها به صورت کوتاه مدت و بلندمدت بین دو یا چند جامعه و کشور مسلمان وجود دارد و علت اصلی آن، اختلافات قومی، تعارض منافع و دلایل سیاسی است. این اختلافات به صورت بسیار عمیقی در دل ملت های مسلمان ریشه کرده است. بخش بزرگ دلایل به وجود آمدن این بحران‌ها، در نتیجه عواملی بوده که به واگرایی دامن زده و باعث شده در میان کشورهای اسلامی اختلاف به وجود آید و یک بحران وسیع در میان جوامع اسلامی را رقم بزند.

او در ادامه تصریح کرد: یکی از اصلی ترین دلایل مشکلات جاری جهان اسلام، فقدان همگرایی و وحدت مذاهب میان مسلمانان شیعه و سنی و عدم اتحاد آنها با یکدیگر است. شکاف های مذهبی از مهم‌ترین شکاف‌های امروز جهان اسلام است. بدین معنا که مذاهب مختلف در داخل گفتمان اسلام از جمله شیعه و سنى یا فرقه‌ های وابسته به آنها از این نظر که ریشه در اصول اسلامى دارند، با یکدیگر نقاط مشترک بسیار دارند.

شیخ واجب اکبرف  تصریح کرد: برای ایجاد وحدت و همگرایی بین فرقه های مختلف اسلامی و عبور از بحران‌ها ضروری است که  کتاب ها و اسناد قدیمی اسلامی دوباره مورد بررسی قرار گیرد. در این صورت به جای آن که مسلمانان بر وجوه مورد اختلاف تکیه کنند، می توانند به اشتراکات اصلی دست یابند. این اشتراکات به ویژه بر موضوع تقریب و اتحاد امت اسلامی تأکید کرده است. حال آنکه می توان این یافته ها را در قالب مقالات و تولیدات جدید ترویج و منعکس کرد تا گامى جهت ایجاد زمینه‌های ذهنى در مسلمانان با هدف تکیه‌ بر عوامل وحدت‌بخش به‌جای تفرقه باشد.
 
انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdca6wnmo49nui1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما