تاریخ انتشار۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۲۲
کد مطلب : 519424
پژوهشگر علوم دینی اهل آفریقای جنوبی در گفت وگو با تقریب:

دشمنان تلاش می کنند تفرقه میان مسلمانان را بر اساس بروز حوادث مختلف توجیه کنند

دشمنان تلاش کردند دور شدن مسلمانان را بر اساس عقلانیت و بروز حوادث و رویدادهای مختلف توجیه کنند و زمینه را برای هجوم به جهان اسلام فراهم کنند.
دشمنان تلاش می کنند تفرقه میان مسلمانان را بر اساس بروز حوادث مختلف توجیه کنند
دکتر مصطفی مهاتا، پژوهشگر علوم دینی در دانشگاه ژوهانسبورگ کشور آفریقای جنوبی در گفتگو با تقریب با بیان اینکه موضوع وحدت دارای اهمیت بسیاری است و از صدر اسلام تاکنون وجود داشته است، گفت:  پیامبر اکرم (ص) در آغاز رسالت خود نیز از مساله مهم اتحاد غافل نبود و از وحدت استفاده کرد و مسلمانان بر محور توحید، تلاش کردند زمینه های تفرقه و مرزهای ساختگی بین افراد و جریان ها را از میان ببرند.

وی ادامه داد: اهمیت و قدرت این اقدام مبتنی بر ارزش های اصلی دین اسلام به اندازه ای بود که  تعصب‌های عصر جاهلیت کنار رفت و یک حکومت قوی حول محور امت اسلامی شکل گرفت. تلاش برای متحد کردن مسلمانان مهاجر و انصار نیز بر اساس آموزه‌های توحیدی شکل گرفت. عقد پیمان برادری و اخوت میان مسلمانان نیز بر همین منوال بود که باعث شد قدرت دشمنان کم شود و برای پیروزی بر مسلمانان ناامید شوند.

او در ادامه افزود: به اعتقاد علما و صاحبنظران دین اسلام، دلیل نابودی و عقب ماندگي جوامع اسلامي در دور شدن آنها از اسلام اوليه است. در حقیقت، دشمنان تلاش کردند دور شدن مسلمانان را بر اساس عقلانیت و بروز حوادث و رویدادهای مختلف توجیه کنند  و زمینه را برای هجوم دشمنان به جهان اسلام فراهم کنند. در نتیجه همین هجوم بود که آنها کوشیدند ثروت بی شمار ملت های مسلمان را صاحب شوند، به هویت فرهنگی مسلمانان حمله کرده و آن را نابود سازند و رذایل اخلاقی را گسترش داده و باعث از هم گسیختگی بافت فرهنگی و اجتماعی میان آنها شوند. این کار را هم از طریق تعمیق اختلافات و کاشتن بذر کینه در قلوب مسلمانان نسبت به همدیگر پیگیری کردند.

به گفته دکتر مصطفی مهاتا به همین دلیل است که هوشیاری مسلمانان برای یافتن دلایل و ریشه های شکل گیری اختلافات درونی بسیار اهمیت دارد و شناسایی این ریشه ها می تواند به بی اثرکردن سناریوی بلندمدت دشمنان جهت از میان بردن اتحاد جوامع مسلمان منتهی شود.

انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdccioqp02bqs08.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما