تاریخ انتشار۲۸ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۲
کد مطلب : 513218
خليل حمدان:

آیت الله تسخیری بیداری تقریبی را در جهان اسلام گسترش داد/ایشان اهتمام زیادی به حفظ ارتباط با جنبشهای آزادی بخش داشت

عضو شورای ریاست جنبش امل لبنان تصریح کرد: آیت الله تسخیری در زمان مسئولیت خود بر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی علی رغم مشکلات، چالش ها و موانع موجود توانست بیداری تقریبی را در سطح جهان اسلام گسترش دهد.
آیت الله تسخیری بیداری تقریبی را در جهان اسلام گسترش داد/ایشان اهتمام زیادی به حفظ ارتباط با جنبشهای آزادی بخش داشت
خلیل حمدان در گفت و گو با خبرنگار حوزه بین الملل خبرگزاری تقریب تأکید کرد: مهمترین ویژگی مرحوم آیت الله تسخیری، تواضع زیاد و پافشاری بر انجام دقیق مأموریت ها و مسؤلیت های واگذار شده به وی در داخل و خارج از کشور بود. ایشان همچنین به حفظ ارتباط با جنبش های آزادی بخش و جمعیت های اسلامی اعم از شیعه و سنی اهتمام زیادی داشت.
 
این نویسنده لبنانی با اشاره به سخنرانی های آیت الله تسخیری در کنفرانس های مختلف گفت: سخنان وی دلالت بر تفکر عمیق، توانایی در نظریه پردازی و طرح موضوعات و مباحث جدید و به روز داشت. ایشان در سخنرانی های خود تلاش داشت تا اهداف پروژه تقریب را به شکل عملی و منطقی و قانع کننده تشریح کند.
 
خلیل حمدان به مهمترین دستاوردهای آیت الله تسخیری در زمینه تقریب از جمله گسترش بیداری تقریبی در سطح جهان اسلام اشاره و تصریح کرد: این مهم را از خلال مقالات و پژوهش های مختلفی که به قلم بسیاری از متفکرین اسلامی اعم از شیعه و سنی در سراسر دنیا نوشته شده و در مجلات و نشریه های مختلف از جمله انتشارات مجمع تقریب چاپ شده است، شاهد بودیم. اینها نشان می دهد که تلاش های آن مرحوم نتیجه داده و تأثیر مثبت و سازنده ای بر متفکرین و علمای جهان اسلام  از جمله اهل سنت داشته است.
 
عضو هیئت رئیسه جنبش الامل لبنان تأکید کرد: بیداری تقریبی که در آن زمان گسترش پیدا کرد با مشکلات و موانع زیادی رو به رو بود اما آیت الله تسخیری با سفرهای متعدد به تمامی کشورهای اسلامی، برگزاری کنفرانس ها و سمینارها و نشست و برخاست با علمای هر دو مذهب، توانست موانع را پشت سر گذارد و  فرهنگ تقریب را در سطح جهان اسلام تحکیم بخشد.
 
وی به مشکلات و چالش هایی که آیت الله تسخیری در زمان تقبل مسئولت تقریبی خود با آن مواجه بود، اشاره کرد و گفت: مهمترین چالش او طرح استعمار در راستای افزایش تنش های فرقه ای و دامن زدن به آتش اختلافات مذهبی در سطح منطقه و جهان بود؛ مخصوصا از طریق برخی مراکز و مؤسسات دینی و بعضی از کشورهای عربی مرتجع که آب در آسیاب استکبار و رژیم صهیونیستی برای افزایش اختلاف بین شیعه و سنی می ریختند.
 
خلیل حمدان افزود: شرایط مذکور، آیت الله تسخیری را  از ادامه مسیر تقریبی اش باز نداشت و پیوسته بر مشترکات وسیع بین دو مذهب در اصول و فروع (که بیش از 90 درصد است) تأکید داشت.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: تلاش های تقریبی از زمان شیخ شلتوت شروع شد و تا شیخ محمد غزالی، سید عبدالحسین شرف الدین و بسیاری از علمای جمهوری اسلامی ایران از جمله آیت الله محمد علی تسخیری  ادامه یافت. ایشان علی رغم بیماری و کهولت سن و چالش های استعمار و مزدوران آن دست از ادامه مسیر خود برنداشت و نزدیکی زیادی بین مذاهب اسلامی به خصوص در سطح علما و نخبگان دینی به وجود آورد.
 
 
ترجمه و تنظیم: زهرا غلامی
http://www.taghribnews.com/vdchzxnm623nzid.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما