تاریخ انتشار۲۸ تير ۱۴۰۰ ساعت ۹:۳۲
کد مطلب : 511527
شیخ ابراهیم ایارک در گفت و گو با تقریب:

دلایل ظهور گروه های تندرو و افراطی در جهان اسلام نباید فراموش شود

مهم است که جوامع مسلمان از ظرفیت رهبران مذهبی و چهره های مهم مذهبی برای ایجاد یک درک مشترک از واقعیات موجود و مقابله با جریان های تندرو استفاده کنند.
دلایل ظهور گروه های تندرو و افراطی در جهان اسلام نباید فراموش شود
شیخ ابراهیم ایارک رییس سازمان رفاه زوار مسلمان در استان ادو کشور نیجریه در گفتگو با تقریب، سابقه وحشتناک شکل گیری و خشونت آفرینی گروه های افراطی و تروریستی در منطقه خاورمیانه و جهان را یادآور شد و گفت: نمی توان از این مساله غافل شد که بی توجهی مسلمانان به اهمیت وحدت اسلامی زمینه ای را برای ظهور این گروه های خشن فراهم کرد. گروه های تروریستی مانند داعش که تلاش کردند با نفوذ در میان عقاید مردم منطقه و حتی جهان زمینه را برای اقدامات خشونت بار خودش فراهم کنند و گسترش دهند.

شیخ ابراهیم ایارک ادامه داد: این گروه های تندرو عملا در برهه ای یک تصویر مخدوش شده از اسلام به نمایش گذاشتند و موجب شدند تا دیدگاههای مردم جهان تحت تاثیر این اقدامات قرار بگیرد. رویکردی که این جریان ها را برای پیگیری هدفشان در دستور کار خود قرار دادند، به وجود آوردن مفاهیم جعلی و ساختگی همراه با تبلیغ ارزش های نادرست و تحریف مبانی قرانی و دینی بوده است. داعش به عنوان نماینده این گروه های خشن تلاش کرد با تحریف مبانی اسلامی، ماهیت اصلی دین اسلام را زیر سوال ببرد. این در حالی بود که شمار زیادی از مسلمانان به ویژه نسل جوان از روی غفلت و ناآگاهی از اصول واقعی دین اسلام، مورد سوءاستفاده این گروه ها قرار گرفتند. دشمنان اسلام از این طریق بهترین راه را برای از میان بردن جایگاه اسلام پیدا کرده و تلاش کرده اند که از طریق تقابل های هزینه ساز پیروان دین  اسلام را از میان ببرند.

او در ادامه تصریح کرد: وجود چنین سابقه خطرناکی که چندان دور نیست و هم اینک هم خطری بالقوه برای همه مردم منطقه و جهان به شمار می آید، اهمیت توجه به زمینه های بروز چنین گروه هایی را الزامی می کند. به این ترتیب همه جوامع مسلمان باید خطرات این گروه ها را به عنوان یک تهدید مشترک در نظر بگیرند و با هدف مقابله با آن در زمینه اختلاف اعتقادی و مذهبی خود نرم تر شده و با تندروها مقابله کنند. بی تردید مهم ترین راه رسیدن به این هدف، ارتباط و اتحاد همه کشورهای مسلمان برای مقابله با این تفکر است. وحدتی که در سالهای گذشته به دلیل اختلافات سیاسی از بین رفته است. از این رو مهم است که جوامع مسلمان از ظرفیت رهبران مذهبی و چهره های مهم مذهبی برای ایجاد یک درک مشترک از واقعیات موجود و مقابله با جریان های تندرو استفاده کنند.

انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcirzawyt1azw2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما