تاریخ انتشار۲۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۷
کد مطلب : 510507
مولوی سورانی در گفتگو با تقریب:

نگرش و دیدگاه های وحدت و تقریبی آیت الله تسخیری جهان اسلام را دگرگون ساخت

مدیر امور روحانیون و مساجد نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان گفت: برگزاری کنفرانس های وحدت توسط آیت الله تسخیری موجب گسترش روحیه همدلی، اتحاد و همفکری در استان های سنی نشین شد. ایشان شخصیتی دلسوز، دغدغه مند و الگویی مناسب در زمینه وحدت طلبی برای علما و بزرگان جهان اسلام بودند و شیعه و سنی را ید واحده می‌دانستند.
نگرش و دیدگاه های وحدت و تقریبی آیت الله تسخیری جهان اسلام را دگرگون ساخت
مولوی عبدالغنی دهانی سورانی در گفت و گو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب در ارتباط با ابعاد شخصیتی مرحوم آیت الله تسخیری و رویکرد وحدت آفرین ایشان در عرصه داخلی و خارجی، اظهار داشت: آیت الله تسخیری در عرصه وحدت و تقریب شخصیتی فعال و صاحب نفوذ بودند. ایشان شخصیتی میانه رو و معتدل در عرصه دین بودند و ارتباطات بسیاری را با تسلط به زبان فصیح عربی با دنیای اسلام برقرار نمودند.
 
وی گفتمان و ارتباطات آیت الله تسخیری را از ابعاد بارز شخصیتی وی دانسته و خاطرنشان کرد: افرادی که در خارج از کشور شناختی نسبت به مواضع جمهوری اسلامی نداشتند، یا موضع تندی نسبت به کشورمان اتخاذ می کردند و جمهوری اسلامی را یک کشور صرفا شیعی خطاب کرده و در اسلامی بودن آن تردید داشتند، با گفتمان و بیان شیوای آیت الله تسخیری نگرش آنان نسبت به جمهوری اسلامی تغییر پیدا کرد.
 
وی عنوان کرد: یکی از علمای پاکستان که به ایران عزیمت کرده بودند، در یکی از خطبه های نماز جمعه در زاهدان گفتند که در اوایل انقلاب نسبت به جمهوری اسلامی ایران موضع خوبی نداشتیم، اما بعد از شرکت در کنفرانس های متعددی که توسط مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در زمان آیت الله تسخیری برگزار شد، متوجه شدیم رویکرد جمهوری اسلامی و نظرات مقام معظم رهبری بسیار با نگرش ما متفاوت است.
 
مولوی سورانی در ادامه افزود: حضرت آیت الله تسخیری شخصیتی عالم و با تقوا ، با هوش و با بصیرت بودند. جهان اسلام، جمهوری اسلامی را به واسطه فعالیت های وحدت آفرین و تقریبی آیت الله تسخیری می شناسند. یکی از دستاوردهای کنفرانس های وحدت این بوده است که علمای جهان اسلام متوجه شدند جمهوری اسلامی مدافع اسلام و مظلومان و مستضعفین عالم است؛ در واقع برگزاری کنفرانس های وحدت توسط آیت الله تسخیری موجب گسترش روحیه همدلی، اتحاد و همفکری در استان های سنی نشین شده بود.
 
وی تاکید کرد: در طی روزهای برگزاری کنفرانس های وحدت، دو گروه سنی و شیعه در کمیسیون های متعدد با یکدیگر به گفت و گو می پرداختند و این از برکات و ثمرات حضور آیت الله تسخیری در برگزاری چنین نشست های سودمندی بوده است.
 
مدیر امور روحانیون و مساجد نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به تالیفات ، کتب و مقالاتی که توسط آیت الله تسخیری به نگارش در آمده است، گفت: ایشان به فقه، اقتصاد، سیاست و بیان به خوبی آگاه بودند و آنها را اجرا می کردند. مقام معظم رهبری ایشان را مشاور عالی خودشان در جهان اسلام می دانستند، یک بازوی قوی برای رهبری فرزانه بودند زیرا که ایشان دنیا دیده ای فقیه بودند.
 
مولوی سورانی افزود: بنده یکی از دستاوردهای مشاوره های حضرت آیت الله تسخیری را پیروزی های متعدد جبهه مقاومت در اقصی نقاط عالم می دانم، ایشان با تصمیمات و مشاوره های دقیق خود کمک شایانی به پیشرفت جبهه مقاومت داشتند.
 
وی در پایان تاکید کرد: آیت الله تسخیری تلاش می کردند تمام مسلمانان عالم فریاد "هیهات من الذله" سر دهند و علیه دشمن واحد گام بردارند؛ فلذا جهان اسلام اکنون فردی فقیه و شایسته را از دست داده که جبران فقدان ایشان بسیار سخت است.
 
 
انتهای پیام/
 
http://www.taghribnews.com/vdcfxxdtew6dyta.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما