تاریخ انتشار۲۶ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۹
کد مطلب : 510503
مولوی اسحاق مدنی در گفتگو با تقریب:

آیت الله تسخیری گفتمانی جاذب همراه با احترام ارائه می دادند

عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این نکته که آیت الله تسخیری رویکردی متفاوت در جهان اسلام داشتند، تصریح کرد: ایشان مطالبی که برای جهان اسلام مفید بود را الگوسازی می کردند. درگذشته بسیاری از مسائل جهان امروز وجود نداشته و نیاز به دیدگاه اسلامی نوین نبود .
آیت الله تسخیری گفتمانی جاذب همراه با احترام  ارائه می دادند
مولوی اسحاق مدنی در گفت و گو با خبرنگار حوزه اندیشه تقریب، در ارتباط با ابعاد شخصیتی مرحوم آیت الله تسخیری و رویکرد وحدت آفرین ایشان در عرصه داخلی و خارجی اظهار داشت: بارز ترین خصوصیات ، ابعاد شخصیتی و رویکرد و منش آیت الله تسخیری را می توان در میان علما و اندیشمندان جهان جستجو نمود؛ در واقع اگر از علما و فرهختگان جهان اسلام پیرامون این شخصیت بزرگ سوال شود، به طور قطع او را شخصیتی برجسته در جهان اسلام قلمداد خواهند کرد.

وی افزود: سخنان و بیانات ایشان در گردهمایی ها ،  همایش ها  وکنفرانس ها موجب جذب افراد می شد .

وی در ادامه با اشاره به تالیفات ، کتب و مقالاتی که توسط ایشان به رشته تحریر در آمده است، گفت: کتاب محاضرات فی علوم القرآن و توجه به زبان عربی ایشان بسیار قابل توجه است، به نحوی که  کمتر موردی در این رابطه از دیگر علما مشاهده شده است که کتابی در این زمینه و با این موضوع نوشته باشند.

وی عنوان کرد: ایشان ترجمه و تفسیر مختصری از قرآن کریم دارند که بسیار ارزشمند است؛ موضوعی که برای عموم امت اسلامی مورد توجه می باشد همان کتاب محاضراتی است که به زبان عربی نگاشته شده است.

مولوی مدنی، نقش نهادها ، علما و کسانی که می توانند تفکرات و بیانات ایشان را نشر دهند را مهم برشمرد و اظهار داشت: در ارتباط با این مسئله باید امت اسلامی را از علما و اندیشمندان جدا نمود؛ مطالبی این چنینی بیشتر مورد توجه علمای اسلام است، کسانی که ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با ایشان داشتند، بهترین استفاده را از محضر ایشان داشته اند.

وی اضافه کرد: فعالیت ایشان در مجمع التقریب وسخنرانی هایشان خیلی برجسته است و موضع تقریبی شان بسیار مورد توجه خواهد بود  و همه اهل علم وظیفه دارند در این رابطه از ایشان کمک بگیرند.

مشاور عالی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ، تصریح کرد: ایشان در هر سمینار و  جلسه ای که حضور داشتند به مراتب بالاتر از دیگران و آگاه تر در مسائل حاضر می شدند و این موضوع کاملا نمایان بود، ایشان در زبان عربی به طور فصیح و با بیانی شیوا مطالبی بیان می کردند  که مورد توجه همه حاضرین قرار می گرفت.

وی گفتمان و ارتباطات آیت الله تسخیری را از ابعاد بارز شخصیتی ایشان دانسته و گفت: ایشان توانسته بودند در جهان اسلام با شخصیت ها و مسئولین ارتباط مناسبی برقرار نمایند و به عنوان یک عالم معتدل در میدان ها حاضر شوند، در واقع دارای صفت اعتدال و شخصیتی عالم و با حوصله بودند.

وی افزود: با حوصله به سخنان گوش می دادند، البته این علم ، دانش و دانستنی ها در شخصیت ایشان نیز مبین است و با فصاحت و بلاغت به زبان عربی تمام اطرافیان خود را جذب می کردند.

مولوی اسحاق مدنی ادامه داد: ایشان گفتمانی جاذب همراه با احترام داشتند؛ با کمال احترام و به دور از تعصب صحبت می کردند وقضاوت به طور متقابل و به دور از قضاوت یک طرفه داشتند.

وی گفت: عده ای ممکن است به صورتی متعصبانه راجع به ایشان سخن بگویند؛ اما کسانی که دلسوزانه در جهان اسلام وحدت رویه را دنبال می نمایند و از تشتت جلوگیری می کنند، همانند ایشان اختلافات را خنثی کرده و دشمنان را مایوس می کنند.

وی تاکید کرد: امروزه مردم در جهان اسلام تشنه وحدت هستند. اختلافات و تفرقه ها ،جهان اسلام را به ورشکستگی کشانده است و دیگر برنامه های گذشته به کار نخواهد آمد؛ باید این رویه اعتدال و افرادی همچون ایشان را که نیاز کنونی جهان اسلام هستند، پرورش دهیم و از تجربیاتشان استفاده کنیم.

 عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان تاکید کرد: طرح هایی نظیر بانک اسلامی و مسائلی از این قبیل که توسط ایشان مطرح شد، همه نشان از این واقعیت دارد که آیت الله تسخیری تنها بر مسائل حوزوی، آکادمی و کلاسیک گذشته اتکا نمی کردند و مطالعات وسیعی داشتند، رویکرد ایشان در اسلام متفاوت بود و مطالبی که برای جهان اسلام مفید بود را الگوسازی می کردند.

 
انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcbggbsfrhb8sp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما