تاریخ انتشار۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۷
کد مطلب : 493930
گفت وگوی زنده ظریف با شبکه پرس تی وی

ظریف: فشار حداکثری آمریکا بر روی ایران به شکست حداکثری آمریکا منجر شده است

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه پرس تی وی اعلام کرد در صورت اجرای کامل تعهدات توسط کشورهای امضاکننده برجام، ایران به این توافق باز خواهد گشت.
ظریف: فشار حداکثری آمریکا بر روی ایران به شکست حداکثری آمریکا منجر شده است
به گزارش حوزه سیاست و اقتصاد خبرگزاری تقریب، محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با مرضیه هاشمی مجری و خبرنگار ارشد پرس تی وی که ظهر امروز به طور زنده از شبکه بین المللی پرس تی وی پخش شد، اعلام کرد: رئیس جمهور جو بایدن تنها روی کاغذ نسبت به سیاست های دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در قبال ایران اعلام مخالفت کرد، اما در عمل همان مجموعه از اقدامات را دنبال می کند.

ظریف وزیر امور خارجه ایران در این گفت‌وگوی زنده اعلام کرد: آمریکا به تحریم، قلدری و اعمال فشار عادت کرده است. اما این ها روی کشوری با تاریخی هزاران ساله اثری ندارد. ما یک امپرتوری جهانی داشتیم که عمر آن از تاریخ آمریکا بیشتر است.

وی ادامه داد: اعمال فشار در برابر ایران کارساز نیست و به گفته خودشان «فشار حداکثری» به یک «شکست حداکثری» ختم شده است.

فشار در برابر ایران کارساز نیست؛ فقط احترام

او گفت که آمریکایی ها می بایست چشم های خود را باز کنند و گذشته را هوشمندانه ارزیابی کنند و حتی به قبل‌تر از دوره ترامپ بنگرند؛ در این صورت، متوجه خواهند شد که احترام تنها چیزی است که در برابر ایران جواب می دهد.

ظریف گفت که آمریکا نتوانست با تحریم های خود از ایران امتیازی بگیرد.

وی ادامه داد: برعکس، این اقدامات محدودکننده باعث شد تا ایران اقتصاد خود را از نفت جدا کند و به آن تنوع ببخشد.

این مقام ارشد دیپلمات ایران خاطرنشان کرد که پاراگراف 36 برجام، این اجازه را به ایران می دهد تا «اقدامات جبرانی» را در قبال عدم پایبندی سایر اعضای برجام به تعهداتشان انجام دهد.

او افزود: جمهوری اسلامی ایران این معاهده را نقض نکرد، بلکه صرفا گام هایی را برداشت که در راستای این معاهده و در خود برجام پیش‌بینی شده بود.

او به قانون مجلس شورای اسلامی ایران مبنی بر توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط دولت اشاره و خاطرنشان کرد که این قانون، «هشداری به جهان» نیست، بلکه یک تعامل «داخلی» میان دولت و نهاد قانونگذاری کشور ایران است.

ظریف گفت:  اتحادیه اروپا و به طور خاص سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه به تعهدات خود عمل نکردند و صرفا می گفتند که ما یک سری از دستورالعمل ها را امضا کردیم. اما اگر آن ها متن برجام را بخوانند، خواهند فهمید که تنها امضا کردن مهم نیست، بلکه باید عمل کنند.

وی ادامه داد: شرکت های اروپایی، بیش از آنکه به (دولت های اروپایی) گوش دهند، از واشنگتن حرف‌شنوی دارند. او همچنین نسبت به رفتار مطیعانه اروپایی ها در مقابل آمریکا اظهار تاسف کرد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، ایران کمتر از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده در اختیار داشت اما زمانی که جو بایدن به ریاست جمهوری رسید، جمهوری اسلامی 3800 کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشت و در ماه ژوئن ممکن است این ذخیره به 5000 کیلوگرم نیز برسد.

به گفته او؛ ایران هیچکس را تهدید نمی کند و تنها در چارچوب معاهده هسته ای به دنبال حق خود است.

ظریف با اشاره به برخی تلاش های دولت ترامپ برای فعلا کردن به اصطلاح مکانیسم ماشه برای بازگرداندن همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران، عنوان کرد: مکانیسم ماشه یک واژه ساختگی آمریکاست و در برجام جایی ندارد.

او گفت که آمریکا قصد داشت تا با این واژه، کنترل افکار عمومی در قبال ایران را در دست بگیرد.

هیچ چیزی به برجام اضافه نمی شود

ظریف در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: آن هایی که ادعا می کنند برجام باید موضوعات دیگری را نیز شامل شود، مطمئن باشند که چنین چیزی هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

ظریف همچنین نسبت به انتشار غیرعمدی و نشت برخی از اطلاعات محرمانه مرتبط با ایران توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی انتقاد کرد. او گفت که جنبه محرمانه بودن این اطلاعات می بایست حفظ شود چرا که ممکن است منابع ایران را به خطر بیندازد.

محمدجواد ظریف در این مصاحبه اعلام کرد: هیچ جدیتی در رفتار آمریکا و متحدانش وجود ندارد. شب گذشته، توییتی را منتشر کردم که طبق گزارش گاردین، اسرائیل «دیمونا» را گسترش داده است. می دانید که دیمونا تنها کارخانه تولید بمب هسته ای در منطقه خاورمیانه است و یک مسئله کاملا آشکار و واضح به حساب می آید. آیا رئیس جمهور بایدن، یا صدراعظم مرکل و یا رئیس جمهور مکرون در این خصوص ابراز نگرانی کرده اند؟ حتی کوچک‌ترین واکنشی هم نشان ندادند. بنابراین، هرگونه اظهارنظر و ابراز نگرانی در خصوص برنامه هسته ای ایران کاملا بی‌معنی است و این همان دورویی است. اگر آن ها به دنبال جلوگیری از گسترش سلاح هسته ای هستند، اسرائیل گسترش دهنده شماره یک سلاح هسته ای در جهان است، همچنین اسرائیل، متجاوز و اشغالگر شماره یک در جهان است و بیشترین میزان استفاده از نیروی زور را در جهان دارد و در زمینه نقض حقوق بشر نیز شماره یک جهان است و کسی به این موضوعات توجه نمی کند.
 

فشارهای آمریکا ایران را از وابستگی به نفت نجات داد
 
محمدجواد ظریف با اشاره به بی‌اثر بودن فشارهای امریکا علیه ایران گفت که آن ها با چنین اقداماتی ایران را به کشوری تبدیل کردند که دیگر متکی به فروش نفت نیست و در حال حاضر، وابستگی ایران به نفت کمتر از 20 درصد است.
 
وی تکمیل کرد: البته این در حالی است که ما می خواهیم درآمدهای نفتی خود را داشته باشیم و از آن برای توسعه کشور استفاده کنیم.
 
ظریف از اعلام آمادگی ایران برای کمک به پایان دادن به جنگ یمن گفت: ما به مارتین گریفیتس (فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن) گفتیم که ایران آماده هرگونه کمکی برای پایان دادن به این جنگ است.
 
وی عنوان کرد که عربستان سعودی در آوریل 2015 ادعا کرد که ظرف سه هفته بر یمن مسلط می شود، اما با همه تجهیزات نظامی و امکاناتی که در اختیار داشت، نتوانست در این شش سال به خواسته خود برسد.
 
ظریف در ادامه گفت که عربستان سعودی و امارات سالانه نزدیک به یک میلیارد دلار برای خرید تجهیزات نظامی هزینه می کنند؛ اما نتوانستند بر امید و اراده مردم یمن پیروز شوند.
 
وی گفت: این جا بحث سلاح نیست، امیدوارم همه بیدار شوند و بفهمند که جان انسان ها مهم است.
 
وی در خصوص عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی گفت: کشورهای عرب همسایه، دوست دارند که امنیت را از دیگر کشورها بخرند. ظریف ادامه داد که عربستان سعودی ابتدا به سراغ صدام حسین رفت. اما تمامی سلاح هایی که برای او خریداری کردند، علیه خودشان استفاده شد.
 
ظریف به حمایت های عربستان از تلاش های ترامپ برای مقابله با ایران اشاره کرد و افزود: اکنون که دیگر ترامپ رفته است، عربستان به اسرائیل روی آورده است. آیا واقعا عربستان، امارات و بحرین فکر می کنند که نتانیاهو می تواند از آن ها محافظت کند؟ این تصور که می توان امنیت را از بیرون خریداری کرد، باید از بین برود.
 
وی خطاب به این کشورها ادامه داد: تنها کاری که نتانیاهو می تواند انجام دهد این است که جنگ را به کشور شما بکشاند. اما ما قصد جنگ و درگیری با شما را نداریم، ما می خواهیم با تمامی کشورهای همسایه خود، روابط خوبی داشته باشیم. ما از یک تاریخ و سرنوشت مشترک برخورداریم و از هم جدا نیستیم. نتانیاهو نیز همانند ترامپ رفتنی است و شما تنها خواهید ماند، پس برای همه ما بهتر است که به دیگران متکی نباشیم و به مردم و کشورهای همسایه خود اعتماد کنیم.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcfmmdjxw6d11a.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما