تاریخ انتشار۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۵
کد مطلب : 492961
معاون فرهنگی هنری مساجد کردستان در گفت‌وگو با تقریب:

فتوای امام راحل (ره) در ارتداد سلمان رشدی گویاترین کانون استراتژی تقریب مذاهب بود

ماموستا غریبی با اشاره به اینکه فتوای ارتداد سلمان رشدی یک جان تازه به تقریب مذاهب در جهان اسلام عطاکرد، گفت: فتوای امام راحل (ره) در مورد ارتداد سلمان رشدی بهترین و گویا ترین کانون استراتژی و راهبردی تقریب مذاهب در اسلام بود.
فتوای امام راحل (ره) در ارتداد سلمان رشدی گویاترین کانون استراتژی تقریب مذاهب بود
ماموستا دکتر رحمن غریبی، محقق، پژوهشگر و معاون فرهنگی هنری مساجد کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه استان‌های خبرگزاری تقریب، در پاسخ به این سوال که "دلیل حساسیت بسیار امام خمینی(ره) نسبت به کتاب آیات شیطانی سلمان رشدی چه بود؟ " اظهار داشت: در برهه ای از زمان کتاب آیات شیطانی سلمان رشدی نوشته شد که نظام مقدس جمهوری اسلامی تازه پایه های آن مستحکم شده بود و از آنجا که این نظام هم به عنوان پشتیبان و حامی مسلمانان جهان توانسته بود در دنیای اسلام، بلکه در جهان مستعضفان جا باز کند، لذا این کتاب که به وسیله دسیسه و پیشنهاد شیطان بزرگ نوشته شده بود می خواست این پایه ها را متزلزل کند.

معاون فرهنگی هنری مساجد کردستان خاطر نشان کرد: هر چند گاهی در مقاطع مختلف تاریخی نحله ها، احزاب و ... انحرافی در دنیای اسلام پیدا می شود که تنها مردانی خدایی همانند حضرت امام خمینی (ره) توانسته اند جلو این انحرافات را بگیرند تا بعنوان چالش در دنیای اسلام از آن یاد شود، لذا امام (ره) این حساسیت را بخاطر دفاع از اسلام و ازبین بردن آن انجام می داد.

ماموستا غریبی تصریح کرد: یکی دیگر از حساسیت های حضرت امام راحل (ره) به دلیل ایجاد وحدت و نیز آگاه سازی مسلمانان در برخورد با منحرفان و یاوه‌گویان در دنیا بوده است که این حساسیت بموقع ایشان توانست بازخورد و نتیجه  خوبی در میان فرق مختلف اسلامی بدهد.
 
ماموستا غریبی در جواب این سوال که "فتوای امام(ره) چه تاثیری بر وحدت و تقریب مذاهب در جهان اسلام داشت؟" عنوان داشت: امام خمینی (ره) در مقطع زمانی که استکبار جهانی و ایادی دست نشانده آنها در جهان اسلام به خصوص خاورمیانه توانسته بود با ایجاد جنگ بین دو ملت مسلمان ایران و عراق و بعضاً ایجاد جبهه بین ایران و اعراب تفرقه‌ای ایجاد کند، با راهبری و این فتوای تاریخی توانست وحدت بین مسلمانان ایجاد نماید.

ماموستا غریبی افزود:  امام خمینی (ره) که همیشه بدنبال تقریب مذاهب اسلامی بود و بعضاً برخی از ایشان انتقاد می کردند، با این فتوا و مصداقی کردن آن توانست مذاهب اسلامی مختلف را از سراسر نقاط جهان به هم نزدیک نماید.

وی ادامه داد: در آن زمان در تمام نقاط جهان تظاهرات مختلفی علیه نویسنده کتاب آیات شیطانی برگزار می شد و این خود می رساند که مسلمانان جهان از کلیه مذاهب اسلامی تشنه یک رهبر و الگوی عزّتمند، هستد.

معاون فرهنگی هنری مساجد کردستان عنوان کرد: این فتوا یک جان تازه به تقریب مذاهب در جهان اسلام عطا کرد که در عصرهای میانی قرن میلادی اخیر توسط مجاهدان و علمای دیگر بلاد اسلامی از جمله شیخ محمود شلتوت، محمد عبدو، جمال الدین اسدآبادی و سایرین شروع شده بود.

وی خاطر نشان کرد: فتوای امام راحل (ره) در به درک واصل کردن سلمان رشدی ملعون خود بهترین و گویاترین کانون استراتژی و راهبردی تقریب مذاهب در اسلام است که به صورت عملی ظاهر شد چرا که در گذشته تمام نظریات و آرای علمای اسلامی بعضاً در حد تئوری و فریز شده باقی مانده بود.

 ماموستا غریبی در جواب این سوال که "دلایل نوشتن کتاب توسط سلمان رشدی و با حمایت اسلام ستیزان در آن برهه را چه می دانید؟ " عنوان داشت: سلمان رشدی در مقطعی دست به نوشتن این کتاب شیطانی زد که پیشبرد و عملی کردن اهداف استکبار جهانی و استفاده ابزاری از وی در جهان اسلام و ایجاد تفرقه در بین مسلمانان جهان جزئی از اهداف آن بود.

معاون فرهنگی هنری مساجد کردستان یادآور شد: تقویت دشمن اصلی دنیای اسلام در خاورمیانه یعنی صهیونیسم و تقویت مادی گرایی در بین مسلمانان به وسیله القاء مفاهیم مادی گرایانه و دور کردن آنها از مفاهیم اصیل اسلام از دیگر اهداف شوم تدوین این کتاب شیطانی بود.

ماموستا غریبی در پایان تصریح کرد: از دیگر اهداف این کتاب شیطانی که با دسیسه غرب ارائه شده بود، می توان به ایجاد بسترهای لازم برای انحراف مسلمانان و کانالیزه کردن آنها به بی‌راهه‌های عقیدتی و ایدئولیک که بهترین راه از بین بردن اعتقادات اسلامی است و همچنین محک زدن و آزمودن حاکمان دنیای اسلام برای ارزیابی آنها در مواجه کردن ایشان با دنیای غرب و استکبار جهانی بر اساس تئوری جهانی و برخورد تمدن‌ها که توسط "فوکویاما و مشیل هانتیلگتون" ارائه شده بود، اشاره کرد.

انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdciqra5zt1a332.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما