تاریخ انتشار۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۴
کد مطلب : 463508
//دیدگاه علما در رابطه با روز جهانی قدس//

گردهمایی روز قدس، باعث ایجاد وحدت می شود/روز قدس روز عزای اسرائیل است

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: بنا به گفته مقام معظم رهبری، اسرائیلی وجود نخواهد داشت، زمانی که مسلمانان مسئله اصلی خود را قدس و فلسطین قرار دهند.
گردهمایی روز قدس،  باعث ایجاد وحدت می شود/روز قدس روز عزای اسرائیل است
حجت السلام و المسلمین سیدمحمدرضی آصف آگاه پژوهشگر، استاد حوزه و دانشگاه و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب پیرامون اهمیت روز قدس گفت: مسئله روز قدس از مسائل بسیار مهم جهان اسلام است و نباید در هیچ زمانی کم رنگ شود؛ اگر در گذشته بحث نیل تا فرات مطرح بود امروز مسئله روزقدس در صدر مسائل جهان اسلام مهم است و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: اسرائیلی وجود نخواهد داشت، زمانی که مسلمانان مسئله اصلی خود را قدس و فلسطین قرار دهند و اگر با هم گره بخورند به نتیجه خواهند رسید.

وی افزود: قرآن کریم در آیه ای می فرماید: "ان هذه امتکم امت واحده" دین اسلام دین واحد و من پروردگار شما هستم، دین اسلام برای تمام مسلمانان عالم است و از طرفی دیگر امام صادق علیه السلام می فرمایند: "الْمُؤمِنُ اخُو الْمُؤمِنِ " مومن برادر مومن است " کالْجَسَدِ الْواحِدِ " مانند یک پیکر هستند " انِ اشْتَکی شَیئاً مِنْهُ وَجَدَ الَمُ ذلِک فی سائِرِ جَسَدِهِ وَارْواحُهُما مِنْ رُوحٍ واحِدَةٍ " اگر عضوی به درد آید دیگر اعضا باید به مراقبت و حمایت از او یک دست شوند، بنابراین اکنون اگر جهان اسلام را یک پیکر بدانیم ، برادران شیعه و سنی اعضای آن هستند و همه از هر فرقه ای باید از فلسطینیان حمایت کنند و در این مسیر یک دست شوند.

حجت السلام آصف آگاه تصریح کرد: فریاد آن زن فلسطینی که در کنار دوربین خبرنگار بلند می شود و می گوید یا للمسلمین... را دیده اید، پیامبر(ص) فرمودند، اگر این صدا شنیده شود و قیام نکنید مسلمان نیستید؛ "روز قدس" روز مبارزه با مستکبرین است و به همین جهت حضرت امام راحل  این روز را جهانی اعلام کردند و یا به تعبیر مقام معظم رهبری،  روز قدس نشان دهنده صف بندی حق در مقابل باطل است و قدس یکی از محور های مهم و نقطه مشترک جهان اسلام است چراکه اولین قبله مسلمانان بوده است.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: قدس یک مسئله شخصی نیست بلکه یک مسئله عمومی برای جهان اسلام است، روزی است اگر گردهم آییم باعث وحدت امت اسلامی می شود؛ یکی از اهداف حضرت امام(ره) در اعلام این روز ایجاد وحدت بین کشورهای اسلامی بوده است، بنابراین همه مسلمانان باید بسیج و همدل شوند و بر علیه دشمنان اسلام برخیزند.

وی در پایان خاطر نشان کرد:زمانی که در تمام شهرها و کشورها دیگر مسلمانان اعم از شیعه و اهل سنت در کنار هم قرار می گیرند و با ابراز همدردی در کنار ملت و برادران فلسطین خود می ایستند، به این معنا است که آنها پای بند به وحدت امت اسلامی هستند و معنای واقعی اتحاد را تداعی می کنند؛ امیدواریم به زودی این وحدت و همدلی  در روز قدس به نتیجه برسد و شاهد آزادی مسلمانان مظلوم فلسطین باشیم.

**

حجت الاسلام والمسلمین لطف الله اشراقی استاد مدرسه فیضیه حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب پیرامون اهمیت روز قدس اظهار داشت: "روز قدس" باید محوری برای اتحاد تمام مسلمانان و کشورهای اسلامی باشد، ابتکاری که حضرت امام (ره) انجام دادند اگر در روز قدس پیگیری شود، روز عزای اسرائیل خواهد بود، باید در سخنرانی ها مبنای مبارزه با استکبار و صهیونیست را تبیین کنیم تا بتوانیم به زودی زود به این مهم دست یابیم.

وی افزود: مقاومت اسلامی با توجه به تمام مشکلات اعم از عدم امکانات کافی و نیروی کافی توانسته است، با تکیه بر قدرت الهی به پیشرفت های زیادی دست یابد و بحمدالله در این راه موثر هم بوده است.

حجت الاسلام اشراقی ادامه داد: معامله قرن یعنی نابودی فلسطین و قدس شریف  که این مسئله  دقیقا خواسته اسرائیلی ها است که در قالب یک معامله ننگین آن را گنجانده اند تا کلاه بزرگی بر سر فلسطینی ها و مسلمانان بگذارند، اما نمیدانند که این آتش اگر افروخته شود، دامن اسرائیلی ها را خواهد گرفت.
وی پیرامون نقش رسانه ها و بهره گیری از فضای مجازی در شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا گفت: رسانه ها و فضای مجازی به عنوان سکان دار در این شرایط می توانند، با جذابیت های بالا و تبلیغات گسترده خلاء ها را پر کنند و انشاءالله بتوانند روز قدس را پررنگ تر از گذشته گرامی بدارند.

حجت الاسلام اشراقی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه متاسفانه کشورهای حاشیه خلیج فارس و جهان عرب همراهی لازم را با جمهوری اسلامی ایران ندارند؛ مسلمانان و عموم مردم این کشورها باید در فضای مجازی  بسیار فعالانه و گسترده فعالیت کنند و با گرامی داشتن این روز بطور خودجوش حمایت خود را از ملت فلسطین و قدس شریف اعلام دارند.

 
انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdcdzs0ojyt09k6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما