تاریخ انتشار۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۵
کد مطلب : 449012
معاون دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با تقریب:

بیش از 300 کلمه از مشتقات عقل در قرآن داریم/ تاکید بر لزوم بهره گیری ازعقلانیت موجود در کتاب و سنت

معاون پژوهش دانشگاه ادیان و مذاهب با تاکید بر لزوم بهره گیری از عقلانیت موجود در کتاب و سنت، تصریح کرد:اگر به عقلانیتی که در کتاب و سنت داریم توجه کنیم بسیاری از مشکلات و چالشها رفع می شود.
بیش از 300 کلمه از مشتقات عقل در قرآن داریم/ تاکید بر لزوم بهره گیری ازعقلانیت موجود در کتاب و سنت
حجت الاسلام والمسلمین مهدی فرمانیان معاون پژوهش دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب درباره مبانی عقلانیت در اسلام اظهار داشت: اگر بخواهیم راهکارهایی را برای رسیدن به عقلانیت اسلامی بیابیم باید اول به خود قرآن توجه کنیم مابیش از 300 کلمه از مشتقات عقل در قرآن داریم.

وی با بیان این که اسلام براساس عقلانیت شکل گرفته است تاکید کرد: افلا تعقلون، افلا یتفکرون، افلا یتدبرون، بارها در قرآن ذکر شده و براین اساس تلاش کنیم آن را برجسته ساخته و  نمودهای عملی آن را تبیین کنیم.

مهدی فرمانیان در ادامه بیان داشت: نکته مهم این است که پیامبر گرامی اسلام(ص) هیچگاه پیروان سایر ادیان و مذاهب را به گرویدن به دین اسلام وادار نکرد بلکه به عنوان مثال با یهودیان در مدینه پیمان بست و این پیمان صلح تا زمانی که آنها، آن را شکستند، پابرجا بود.
 
معاون پژوهش دانشگاه ادیان و مذاهب با تاکید بر لزوم بهره گیری از عقلانیت موجود در کتاب و سنت، تصریح کرد:اگر به عقلانیتی که در کتاب و سنت داریم توجه کنیم و برجسته اش کنیم، بسیاری از مشکلات و چالشها رفع می شود؛ مشاهده می‌کنید که در طول تاریخ هر گروهی که رویکرد عقلانی داشته اند در جهان اسلام بیشتر توانسته اند گسترش پیدا کنند و اگر امثال تفکر ماتریدی ها، اشاعره و معتزله در جهان اسلام رشد داشته اند دلیل اصلی آن تکیه بر عقلانیت بود.
 
وی همچنین با اشاره به خطرات تکفیریها برای جهان اسلام، گفت: حرکت گروه‌های تکفیری در مسیر غیرعقلانی است؛ آنها به رویکرد های خشونت آمیز روی آورده اند که نتیجه ای جز اسلام هراسی نخواهد داشت.
 
انتهای پیام/
http://www.taghribnews.com/vdchzwnki23nkvd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما