تاریخ انتشار۲۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۶
کد مطلب : 387576
«تقلای سعودی برای برگزاری کنفرانس وحدت» در گفت‌وگوی مشروح تقریب با قنادباشی:

گفت‌وگو| عربستان از متهمین اصلی تفرقه در جهان اسلام است/ کنفرانس وحدت در عربستان تلاشی برای ترمیم چهره سعودی است

کارشناس مسائل بین الملل تأکید کرد: سعودی‌ها به شدت فرقه گرا هستند و با مطرح کردن قضیه وحدت می‌خواهند، فرقه گرایی افراطی خود را تکذیب کنند.
گفت‌وگو| عربستان از متهمین اصلی تفرقه در جهان اسلام است/ کنفرانس وحدت در عربستان تلاشی برای ترمیم چهره سعودی است
جعفر قناد باشی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بین‌الملل خبرگزاری تقریب پیرامون انگیزه های عربستان از برگزاری کنفرانس وحدت در این کشور پس از برگزاری موفق کنفرانس وحدت در ایران گفت: عربستان در حال حاضر در حال تلاش برای رفع ابهام از خود در همه مسائل است و سعی دارد چهره خود را که به عناوین مختلف در جهان مخدوش شده است، ترمیم کند.

وی ادامه داد: سعودی‌ها سعی کردند، در عرصه‌های مختلف جنگی خود را صلح طلب معرفی کنند و تصویر یک اتحاد از شورای همکاری خلیج فارس را ارائه دهند اما تلاش آنها در این زمینه هم به ثمر نرسید.

قناد باشی افزود: اقدامات و اصلاحات فرهنگی
بن سلمان در داخل عربستان، همه در چارچوب رفع اتهام از اینکه در عربستان آزادی فرهنگی نیست صورت گرفت؛ سعودی‌ها بسیاری از سران وهابی را زندانی کرده و یک سری از سیاستهای گذشته در عربستان چه در عرصه فرهنگی و چه در عرصه مذهبی را کنار گذاشته و سعی کردند، چهره مثبتی از خود نشان دهند تا سرپوشی بر عقب ماندگی ها خود بگذارند.

وی با بیان این مطلب افزود: آنها در مورد قضیه تروریسم، هم بارها خود را از عناصر اصلی مبارزه با تروریسم و ضد داعش  معرفی کردند، لذا می توان گفت که  چون در مسیر ترمیم چهره خود هستند، قاعدتا تشکیل چنین کنفرانسی بر اساس همین سیاست و راهبرد کلی است که برای ترمیم چهره خود دنبال می‌کنند.

قناد باشی تصریح کرد: عربستان یکی از متهمین اصلی تفرقه در جهان اسلام است، چه  در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا و چه دیگر مناطقی که دارای اقلیت مسلمان هستند، عربستان در همه جا به عنوان کشوری که سعی کرده است، اختلاف بیندازد معرفی می شود؛ کما اینکه در تظاهراتی که در تونس و موریتانی علیه محمد بن سلمان انجام شد، تظاهر کنندگان اعلام
کردند که شما اختلاف انداز هستید و هر جا می روید، دیگر گروههای فرقه ای را سرکوب می کنید.

وی تأکید کرد: سعودی‌ها به شدت فرقه گرا هستند و با مطرح کردن قضیه وحدت می خواهند، فرقه گرایی افراطی خود را تکذیب کنند.

قناد باشی ادامه داد: الان عربستان در انزوای خاصی قرار گرفته است؛ در اجلاس اقتصادی بین المللی که  این کشور چندی پیش برگزار کرد، بسیاری از کشورها شرکت نکردند و سعودیها پایگاه خود را در بین دولتها از دست دادند و می‌خواهند در بین علمای جهان اسلام  جایگاهی پیدا کنند و با برگزاری این کنفرانس، نشان بدهند که  رفت و آمدها  در این کشور همچنان ادامه دارد و عربستان در انزوا نیست.

وی اظهار داشت: با انزوای عربستان به دلیل قتل جمال خاشقچی و اعتراضات بی اندازه  نسبت به کشتارها و جنایتهای صورت گرفته سعودیها در یمن، این کشور سعی دارد، چهره  منفور خود را به گونه ای مخفی کند.

وی افزود: سعودی‌ها از اولین سالهای برگزاری کنفرانس وحدت، پیوسته احساس می کردند که در این زمینه عقب مانده‌اند و می خواستند جذابیتی که در ایران برای حضور علما وجود دارد را یا خاموش کنند یا در برابر آن رقیب تراشی کنند، لذا در صدد تشکیل چنین جلسه ای برآمدند.

قناد باشی با بیان این
مطلب ادامه داد: مسلم است که مدعوین آنها با مدعوین کنفرانس وحدت ایران متفاوت هستند؛ مدعوین آنها باید به پادشاهی اعتقاد داشته باشند، به دست نشاندگی آمریکا و همکاری با اسرائیل  اعتقاد داشته باشند که طبیعتا این دسته نمی‌توانند مسلمان باشند، مسلمانی که پادشاهی دموکراتیک را بپذیرد و به آنجا برود و بپذیرد که دست دادن به ترامپ در این شرایط کار درستی است، از این نظر هم عقب مانده است؛ مدعوین آنها به امید دلارهای نفتی که به جیبشان ریخته می شود، به عربستان می روند.

وی خاطر نشان کرد:کسی که به ایران می آید، در کارنامه و پاسپورتش نام ایران ثبت می‌شود و طبیعتا نسبت به او در کشورها حساسیت به وجود می‌آید؛ چراکه با یک کشور ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی دوست است؛ پس کسی که به ایران می  آید هزینه می‌دهد و کسی که به عربستان می رود در واقع جیب خود را پر می کند و این تفاوت ماهیت دو اجلاس است.

انتهای پیام/
 
 
 
http://www.taghribnews.com/vdcd550s9yt0jk6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما