تاریخ انتشار۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۹:۱۸
کد مطلب : 359379
​مدرس علوم دینی تربت جام:

محبت اهل بیت(ع) محک تشخیص ایمان است/ شهادت امام حسین(ع) به ما درس ایستادگی در برابر ظالمان را می دهد

اختصاصی
مدرس حوزه های علمیه تربت جام تأکید کرد: ما از شهادت امام حسین(ع) درس استقامت در دین و ایمان و تسلیم نشدن در مقابل فرعون ها و ظالمان را می گیریم.
محبت اهل بیت(ع) محک تشخیص ایمان است/ شهادت امام حسین(ع) به ما درس ایستادگی در برابر ظالمان را می دهد
به گزارش خبرگزاری تقریب، مولوی "احمد صارمی" مدرس حوزه های علمیه اهل سنت تربت جام، در گفتگویی با خبرنگار تقریب، درباره جایگاه اهل بیت(ع) نزد اهل سنت خاطرنشان کرد: جایگاه اهل بیت(ع) از نظر اعتقادات اهل سنت جایگاه ویژه ای است و اهل سنت، محبت به اهل بیت(ع) را جزو اصول و معتقدات خود می دانند و در حقیقت، محبت اهل بیت(ع) محک تشخیص ایمان است. لذا ما اهل سنت، کسانی را که به اهل بیت(ع) محبت نداشته باشند، از دین اسلام خارج می دانیم.
 
وی در خصوص "بُکاء بر اباعبدالله الحسین(ع)" از دیدگاه اهل سنت افزود: بر اساس آنچه در منابع اهل سنت آمده است، اهل سنت تعزیه را بیشتر از سه روز جایز نمی دانند. ما نه در مورد پیامبر که جایگاه ایشان از اهل بیت هم بالاتر است و نه در مورد خلفا و ائمه (ع)، مجلس
ختم و سوگواری نمی گیریم اما نسبت به حادثه دلخراش شهادت امام حسین(ع) اظهار اندوه می کنیم و همه ما اندوهگین هستیم؛ لذا برگزاری مراسم سوگواری و گریستن برای اموات، جزو اصول و اعتقادات اهل سنت نیست.
 
مدرس حوزه علمیه تربت جام همچنین در خصوص "دیدگاه اهل سنت درباره توسل و شفاعت و تفاوت آن با دیدگاه وهابیت (که توسل را شرک می دانند)" اظهار داشت: وظیفه ما اهل سنت درباره کسانی مانند ائمه، خلفا یا انسان های وارسته که جایگاه عرفانی دارند، آنست که سنت آنها را برنامه زندگی خود قرار دهیم.
ما به ویژه در رابطه با حادثه جانکاه عاشورا وظیفه داریم که از شهادت آن حضرت درس استقامت در ایمان و اسلام بگیریم وهمچنین از سنت های خود آن بزرگوار و جد بزرگوارش حضرت رسول اکرم (ص) متابعت کنیم و سنت عملی ایشان را ادامه راه و برنامه زندگی خود قرار دهیم.
 
 وی افزود: وظیفه دیگری که ما داریم این است که همچون خود حضرت امام حسین(ع) که در مقابل ظلم یزیدی ایستادگی کردند، ما نیز از ظلم و استبداد بر حذر باشیم و خودمان را
از فسوق حفظ کرده، خود را به اخلاق و خصائل پاک امام حسین(ع) آراسته کنیم، از عادات زشت یزیدی بپرهیزیم و در مقابل هیچ نوع فرعون و استبداد و شیطانی سر تسلیم خم نکنیم. همچنین در مقابل مصائب - بر اساس توصیه قرآن کریم - صبر و شکیبایی پیشه کنیم.
 
مولوی صارمی درباره بحث توسل نیز خاطرنشان کرد: بحث توسل از دیدگاه اهل سنت یک بحث اختلافی است. قاطبه اهل سنت بر این عقیده اند که ما به وسیله اعمال صالحه، "توسل الی الله" بجوییم و همچنین کوشش کنیم که خود را به خصائل بزرگان دین آراسته کنیم و کسانی که دارای خصائل پسندیده هستند را در روز قیامت شفیع خود قرار دهیم.
 
وی تأکید کرد: شفاعت در روایات اهل سنت وجود دارد یعنی اهل سنت شفاعت انسان های وارسته را قبول دارند اما اینکه بخواهیم مستقیماً به کسی توسل بجوییم، چنین چیزی در اعتقادات اهل سنت وجود ندارد. در قرآن کریم هم با توجه به آیه "وابتغوا الیه الوسیله"، ما اهل سنت، شفاعت بزرگان و اعمال صالحه آنها را وسیله قرار می دهیم.
 
گفتگو و تنظیم: فرشته صدیقی
http://www.taghribnews.com/vdcd5n0snyt0ks6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما