تاریخ انتشار۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۵
کد مطلب : 333824
رویوران در گفتگو با "تنا" مطرح کرد:

تلفات بالای سعودی‌ها در حمله به بندر حدیده/ آمریکا پشت‌پرده جنگ یمن

جنگ بدون اجازه آمریکا شروع نشده و بدون حمایت آنها امکان استمرار نداشته است و
تلفات بالای سعودی‌ها در حمله به بندر حدیده/ آمریکا پشت‌پرده جنگ یمن
حسین رویوران کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت و گو با خبرنگار "تنا" در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر پیش‌روی نیروهای سعودی به سمت بندر حدیده یمن با بیان اینکه این اخبار خیلی دقیق نیست اظهار داشت: انصارالله همچنان بر تنها بندری که در دست دارد مسلط است و حمله‌ سعودی‌ها هم کشته‌های زیادی برای آنها برجای گذاشته و ناموفق بوده است.
رویوران با تاکید براینکه تغییر زیادی در شرایط جنگ یمن به وجود نیامده و معادله موجود میدانی همچنان مانند گذشته است اظهار داشت: البته عربستان فشارهای زیادی را وارد کرده و مزدوران زیادی را به کار گرفته تا بتواند این معادله را تغییر دهد.
وی با اشاره به اینکه بندر حُدیده تنها بندری است که از آن مواد غذایی و سوختی وارد یمن می‌شود اظهار داشت: با توجه به سقوط عدن در جنوب یمن و در مجاورت دریایی عرب، الان تنها بندری که از طریق آن مواد غذایی وارد می‌شود بندر حدیده است که این بندر هم از نظر نظارت در اختیار سازمان ملل و از نظر نظامی در اختیار حوثی است و سازمان ملل طرف بین‌المللی است که ورود و توزیع مواد غذایی را در اختیار دارد.
این کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه افق جنگ در یمن را فرسایشی دانست و خاطرنشان کرد: در این شرایط عربستان و انصارالله هیچکدام قدرت یکسره‌سازی جنگ را ندارند و این شرایط تقریبا موازنه‌ای را در یمن شکل داده است که در این موازنه کسی قدرت تغییر آن ندارد و به همین دلیل عربستانی که به دنبال تغییر شرایط در یمن بود شکست خورده اصلی این جنگ است.
وی بیان اینکه به هر حال حوثی‌ها تکلیفی جز ایستادگی و دفاع از کشورشان نداشته و ندارند اظهار داشت: آنها در حال انجام وظیفه خود هستند اما این عربستان است که امکانات وسیعی را به کار گرفت و به دنبال این بود که با پول و اسلحه و بسیج مزدوران تغییری را این کشور ایجاد کند که الان این اتفاق نیفتاده است و به همین دلیل این عربستان است که باید تکلیف خود را مشخص کند که آیا می‌خواهد جنگ را با همه این هزینه‌ها ادامه دهد و یا اینکه می‌خواهد آن را متوقف کند والا مردم یمن هرچقدر هم که جنگ طول بکشد راهی بجز دفاع از خود و کشورشان ندارند.
رویوران درباره احتمال خاتمه جنگ یمن با مذاکره اظهار داشت: مارتين گريفيتس نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن طرحی را به شورای امنیت داده است و قرار است به زودی به عربستان، یمن و برخی از کشورهای منطقه سفر کرده درباره این طرح مذاکرده کند؛ به هر حال اکنون فشار بر عربستان برای پایان دادن به جنگ بسیار زیاد است و تصور می‌کنم این تلاش از طرف نماینده دبیرکل سازمان ملل ممکن است کارساز باشد و عربستان این را بهانه توقف این جنگ فرسایشی قرار خواهد داد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه امارات تنها کشور از شورای همکاری خیلج فارس در ائتلاف برعلیه یمن است که در این جنگ باقیمانده امارات است اظهار داشت: در ابتدای جنگ همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به جز عمان در این ائتلاف حضور داشتند اما کمک قطر و کویت خارج شدند و بحرین هم که همچنان طرفدار عربستان است آنها را تنها گذاشته و فقط دو نیروی عربستان و امارات در کنار انبوهی از مزدورانی که از داخل و خارج یمن جذب کرده‌اند حضور دارند.
این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه امارات در جنگ یمن مدیریت جبهه‌های جنوبی و مخصوصا عدن را برعهده دارد اظهار داشت: اماراتی‌ها به دلیل برخورد، بازداشت‌ و سرکوب‌ مردم یمن با تضادهای بسیار زیادی در برخورد با آنها روبرو هستند و آن چیزی که در جزیره سقطرا اتفاق افتاد هم نمونه‌ای از شدت واکنش اجتماعی علیه امارات است، همچنین تظاهراتی که اخیرا در حضر الموت علیه امارات برگزار شد هم همین مساله را نشان می‌دهد و حتی این احتمال وجود دارد که آنها با واکنش اجتماعی گسترده‌تری در کشور خود هم روبرو شوند.
وی خاطرنشان کرد: نوع رفتار نظامیان امارات به گونه‌ای بوده که بیشترین واکنش را در یمن به همراه داشته و این می‌تواند شاخصی باشد برای اینکه امارات هم به هر بهانه‌ای خود را از این منجلاب و گرداب نجات دهد.
رویوران در ادامه در خصوص نقش آمریکا در جنگ یمن با تاکید براینکه جنگ‌افزارهای پیشرفته که در اختیار عربستان و امارات است بدون کمک آمریکا اصلا قابل استفاده و بهره‌برداری نیست اظهار داشت: اکنون تمام کارها برای شناسایی و سوخت‌رسانی هوایی با آمریکاست و کارشناسان نظامی آمریکایی هم به شدت در پایگاه‌های هوایی حضور دارند.
وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها برای محاصره مردم یمن در نیروی دریایی عربستان هم فعالیت دارند اظهار داشت: همه اینها نشان می‌دهد که آمریکا بشدت در جنگ یمن فعالیت می‌کند و انگلیس هم در سایه آمریکا نقشی در حمایت از نیروهای متجاوز سعودی و اماراتی بازی می‌کند.
این کارشناس مسائل غرب آسیا با تاکید براینکه جنگ یمن، قطعا جنگ آمریکاست اظهار داشت: تصور اینکه این جنگ، جنگی خارج از چارچوب آمریکاست قطعا تصور غلطی است، این جنگ بدون اجازه آمریکا شروع نشده و بدون حمایت آنها امکان استمرار نداشته است و به عبارتی استمرار این جنگ در 4 سال گذشته به دلیل موافقت و حمایت آمریکا بوده است.
وی در خصوص دلیل حمایت آمریکا از جنگ یمن اظهار داشت: یمن پتانسیل ضدآمریکایی، ضدسعودی و ضداسرائیلی زیادی دارد و شعارهای انصارالله هم همین مساله را کاملا نشان می‌دهد، چون یمن کشوری است که امکان بالقوه برای پیوستن به محور مقاومت دارد آمریکا و اذنابش برای پیشگیری از آن جنگ به اصلاح آنها پیشگیرانه را به راه انداختند.
رویوران با بیان اینکه تصور آمریکایی‌ها و سعودی‌ها این بود که به سرعت می‌توانند یمن را اشغال کنند و شرایط این کشور را تغییر دهند اظهار داشت: ولی ایستادگی 4 ساله مردم، عملا جریان طرفدار مقاومت در یمن را ریشه‌دارتر کرد و عمق اجتماعی به آن بخشید و دیگر امکان از بین بردن این مجموعه توسط آمریکا و اذناب آن وجود ندارد.
http://www.taghribnews.com/vdcaueney49nea1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما