تاریخ انتشار۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۸
کد مطلب : 331207
هادی محمدی در گفتگو با "تنا" مطرح کرد؛

ائتلاف فتح و شرکا بیشترین شانس تشکیل دولت در عراق

این کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: این فرصت برای فتح به رهبری هادی عامری وجود دارد تا با نصر به رهبری حیدر العبادی، الحکمه به رهبری سیدعمار حکیم و دولت قانون به رهبری نوری مالکی ائتلاف فراگیر در عراق ایجاد کند.
ائتلاف فتح و شرکا بیشترین شانس تشکیل دولت در عراق
هادی محمدی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار "تنا" در ارزیابی از نتیجه انتخابات عراق اظهار داشت: اینکه چه کسی خواهد توانست ائتلاف بزرگتری را تشکیل دهد که نخست‌وزیر، رئیس مجلس و رئیس‌جمهور عراق را تعیین کنند منوط به رایزنی‌های سیاسی در صحنه است.
محمدی با بیان اینکه قطعاً ائتلاف سایرون به رهبری مقتدی صدر با کسب بیشترین کرسی این حق را دارد که به دنبال تدارک یک فراکسیون برتر باشد خاطر نشان کرد: البته فاصله کرسی فراکسیون‌های مختلف در مجلس عراق زیاد نیست و این فرصت را برای فراکسیون‌ها دیگر مانند فتح به رهبری هادی عامری ایجاد می‌کند تا با نصر به رهبری حیدر العبادی، الحکمه به رهبری سیدعمار حکیم و دولت قانون به رهبری نوری مالکی ائتلاف فراگیر ایجاد کند.
وی خاطر نشان کرد: به نظر می رسد شکل‌گیری ائتلاف فتح، نصر، دولت قانون و الحکمه با گروه‌های دیگر مانند کردها، اهل سنت و حتی گروه‌های مستقل و اقلیت‌هایی مانند ترکمن‌ها و ایزدی‌ها امکان‌پذیر از ائتلاف سائرون خواهد بود و آنها خواهند توانست حداقل ۱۶۵ کرسی برای ایجاد ائتلاف برتر را تشکیل دهند.
این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه در دیدگاه‌های مقتدی صدر به عنوان رهبری سائرون در رابطه با دیگر گروه‌ها اعوجاج و تضادهای زیادی وجود دارد اظهار کرد: این رفتار باعث شده تا نتواند نقطه اتکاء مطمئنی برای دیگر احزاب به منظور تشکیل ائتلاف ایجاد کند و لذا میزان احتمال شکل‌گیری ائتلاف با دیدگاه‌های مقتدی صدر و سائرون هرچند امکان پذیر است اما در مقایسه با ائتلاف‌های فتح و نصر از قدرت کافی برخوردار نیست.
وی خاطرنشان کرد: رفتار زیگزاگی در حیات سیاسی مقتدی صدر می‌تواند تلاش‌های سائرون برای ایجاد ائتلاف بزرگ‌تر را ناکام بگذارد و این به نفع  ائتلاف‌های دیگر مانند فتح و نصر است تا ائتلاف بزرگ را تشکیل داده، احزاب و گروه‌ها را در کنار یکدیگر داشته باشند.
محمدی در پایان اظهار داشت: ائتلاف‌های فتح، نصر، دولت قانون و الحکمه که پیش از این هم با یکدیگر ائتلاف بزرگ شیعیان را تشکیل می‌دادند اکنون می‌توانند در کنار یکدیگر با حزب گوران، برهم صالح و حتی با کنار گذاشتن مسعود بارزانی در کنار اتحاد میهنی کردستان و همچنین با جذب کرسی‌های افراد مستقل یا اقلیت‌هایی مانند ایزدی ها و آشوری‌ها به راحتی اکثریت کرسی‌ها برای تشکیل دولت را داشته باشند البته هرچند شاید برای سائرون هم شانسی نزدیک به همین وجود داشته باشد اما مطمئناً بیشتر از این نخواهد بود.
 
http://www.taghribnews.com/vdcdzf0s5yt0sx6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما