تاریخ انتشار۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۷
کد مطلب : 331107
سفیر سابق ایران در عراق در گفتگو با "تنا":

فضای سیاسی عراق بعد از انتخابات تغییر نمی کند

دانایی‌فر اظهار کرد: تنها گروه نوظهور، ائتلاف سائرون است که بخشی از آن جدید و بخش دیگری از آن از نیروهای قدیمی هستند و لذا با توجه به نتیجه انتخابات به نظر نمی‌رسد که شاهد اتفاقات جدیدی در زندگی سیاسی عراق باشیم.
فضای سیاسی عراق بعد از انتخابات تغییر نمی کند
حسن دانایی‌فر سفیر سابق ایران در عراق در گفت‌وگو با خبرنگار "تنا" در خصوص انتخابات اخیر عراق با بیان اینکه میزان آرا احزاب مختلف در عراق گویای این مسئله نیست که تغییری در چینش سیاسی این کشور اتفاق خواهد ‌افتاد گفت: اکثر اسامی که مطرح می‌شود همه کسانی هستند که از گذشته در امور سیاسی و اجرایی دخالت داشتند.
دانایی‌فر با بیان اینکه شاهد نیروهای نوظهور زیادی در عراق نیستیم اظهار کرد: تنها گروه نوظهور، ائتلاف سائرون است که بخشی از آن جدید و بخش دیگری از آن از نیروهای قدیمی هستند و لذا با توجه به نتیجه انتخابات به نظر نمی‌رسد که شاهد اتفاقات جدیدی در زندگی سیاسی عراق باشیم.
وی با تاکید براینکه عراق در آستانه بازسازی بعد از داعش است اظهار داشت: ضرورتاً شرایط  عراق در پساداعش تبدیل به دوران سازندگی خواهد شد و تمرکز بیشتر سیاستمداران بر روی مسائل اقتصادی و بازسازی خواهد بود.
سفیر سابق ایران در عراق با اشاره به اینکه شرایط جریان‌های سیاسی عراق پیش از انتخابات در مرحله وزن‌کشی بود اظهار داشت: اکنون در دوران پس از انتخابات شرایط وارد دوره چانه زنی احزاب و گروه‌ها شده است.
وی تاکید کرد: از ویژگی‌های این انتخابات چانه‌زنی‌های بسیاری خواهد بود که این دور از انتخابات دارد و احتمالات بسیاری مثلاً در مورد ائتلاف گروه مقتدی صدر با حیدر العبادی یا حیدر العبادی با هادی العامری وجود دارد با وجود این باید صبر کرد تا ببینیم گروه‌ها با یکدیگر چگونه توافق خواهند کرد.
دانایی‌فر با اشاره به اینکه هیچ کدام از گروه‌های سیاسی در عراق رای قاطعی نیاورده‌اند تا بتوانند به وسیله‌ ۵۰ به علاوه یک درصد کرسی‌ها خود را از ائتلاف با دیگر گروه‌ها بی‌نیاز کنند اظهار داشت: همین مساله باعث شده تا قطعا توافقی میان احزاب سیاسی در عراق ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد: هرچند به نظر می‌رسد گروه سائرون به رهبری مقتدی صدر برای ائتلاف با گروه نصر به رهبری حیدر العبادی نزدیکتر باشند اما برای اینکه چنین اتفاق بیفتد پیچیدگی‌های زیاد دیگر نیز وجود دارد که می‌تواند تاثیرگذار باشد و یکی از این پیچیدگی‌ها قبول نخست‌وزیری حیدر العبادی توسط مقتدی صدر است که ممکن است موجب اختلاف میان این دو ائتلاف شود.
سفیر سابق ایران در عراق در پایان خاطرنشان کرد: برای مشخص شدن رئیس‌جمهور، رئیس‌مجلس و نخست‌وزیر عراق بعدی عراق باید منتظر طی شدن پیچیدگی‌های سیاسی در عراق ماند.
 
http://www.taghribnews.com/vdccxsq1m2bq1s8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما