تاریخ انتشار۱۸ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۰۷
کد مطلب : 30669
استاد فقه و اصول دانشگاه اردن:

فلسفه‏ی حج، وحدت اسلامی است

استاد فقه و اصول دانشگاه اردن با اشاره به دستاوردهای مهم حج گفت که فلسفه‏ی حج، وحدت اسلامی است.
فلسفه‏ی حج، وحدت اسلامی است
"دکتر رائد نصري أبو مؤنس" استاد فقه و اصول دانشکده الهیات دانشگاه اردن در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری تقریب (تنا) گفت: ارزش ها و مفاهیم بسیاری در حج نهفته است که تحقق آن‏ها نیازمند مشارکت علما در تشریح این رسالت عظیم است. 

وی افزود: حج، فریضه ای است که خداوند مفاهیم بسیاری را
درآن جای داده و مهم‏ترین این مفاهیم مساله وحدت اسلامی است. 

وی افزود: در مناسک حج هیچ تفاوتی میان فقیر و غنی نیست و مسلمانان با هر مذهب و نژادی در برابر باریتعالی یکسان هستند و در این مناسک تمامی مسلمانان با لباسی واحد و شمایلی یکسان در برابر خداوند متعال قرار می گیرند و او را فرا می خوانند. 

این استاد دانشگاه اردن با اشاره به اهمیت مناسک حج در میان مسلمانان تاکید کرد: فلسفه‏ی حج، وحدت اسلامی است. 

"دکتر رائد نصري أبو مؤنس" خاطرنشان کرد: تحقق مفاهیم حج در گرو مشارکت علما و شرح این مفاهیم برای مردم است و این کار در دو مرحله صورت می گیرد: مرحله اول پیش از حج و مرحله دوم در هنگام
برگزاری مناسک حج می باشد. 

استاد فقه و اصول دانشکده الهیات دانشگاه اردن گفت: این وظیفه علماست که به عامه‏ی مردم بیاموزند در موسم حج بدون در نظر گرفتن گرایشات مذهبی و نژادی، با خلوص نیت، قلبهایشان را به روی سایر مسلمانان بگشایند. 

وی با اشاره به نقش علما در مناسک حج افزود: در موسم حج علما باید وظیفه خود را به طور عملی انجام دهند و با برقراری ارتابط تنگاتنگ با حجاج، به بیان اهمیت حج که همانا وحدت اسلامی، نزدیک کردن ملت ها و کاشت بذر محبت در میان مسلمانان است بپردازند و کاری کنند که
ملت های مسلمانان از مشکلات و دردهای یکدیگر باخبر شوند. 

این فعال عرصه‏ی تقریب تصریح کرد: حج، صرف یک عبادت و یا گذران وقت نیست؛ بلکه یک گردهمایی جهانی بزرگ به منظور دستیابی به وحدت اسلامی است که همه ساله در یک مکان و زمان واحد برگزار می شود.
"دکتر رائد نصري أبو مؤنس" گفت: خداوند از طریق حج می خواهد به بندگان خود یادآوری کند که همگی مسلمان هستند و باید با یکدیگر یار و همراه باشند و همچون اعضای جسد واحد، به درک درد و رنج سایر
ملت های مسلمان اهتمام ورزند. 

این استاد دانشگاه اردن ادامه داد: رسالت اصلی حج وحدت اسلامی است و همه‏ی مسلمانان باید این سالت را درک کنند و این موسم را جهت برنامه ریزی به منظور اجرای اهداف اصلی حج مغتنم شمارند.
استاد فقه و اصول دانشکده الهیات دانشگاه اردن افزود: امت اسلامی امت بزرگی است که ثروت های زیادی از جمله نفت، گاز، معدن و از همه مهم‏تر نیروی کارآمد جوان در اختیار دارد ولی با این وجود نیازمند رهبری در دو زمینه سیاسی و علمی است و چنانچه این دو
رهبری در کنار یکدیگر در امت پدید آید، شاهد قد برافراشتن امت اسلامی خواهیم بود. 

این فعال عرصه‏ی تقریب خاطرنشان کرد که مشکلات جهان اسلام ناشی از عدم اتحاد و نیز عدم بهره گیری از حکمت و فلسفه‏ی حج می باشد. 

"دکتر رائد نصري أبو مؤنس" در پایان با اشاره به در پیش بودن عید سعید قربان گفت: عید سعید قربان فرصت مناسبی است که روح معنویت در نزد مسلمانان از نو شکوفا شود و این روز را فرصت مناسبی برای تحکیم پیوندهای اسلامی قرار دهند.

http://www.taghribnews.com/vdcdn90s.yt0z96a22y.html
نام شما
آدرس ايميل شما