تاریخ انتشار۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۳
کد مطلب : 282786
ناظمی اردکانی:

هدف استکبار و صهیونیسم از ایجاد اختلاف میان مسلمانان، تضعیف و تسلط بر جهان اسلام است

معاون امور اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: استکبار و قدرت‌های مسلط و صهیونیسم از طریق اختلاف و نزاع بین کشورهای مسلمان درصدد تضعیف اسلام و مسلمانان برآمده تا همچنان بر آن‌ها مسلط باقی‌ بمانند.
هدف استکبار و صهیونیسم از ایجاد اختلاف میان مسلمانان، تضعیف و تسلط بر جهان اسلام است
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، دکتر "محمد ناظمی اردکانی" معاون امور  اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، درباره نکات وحدت بخش پیام حج رهبر معظم انقلاب اسلامی، تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد وحدت و یکپارچگی امت اسلامی و اهداف استکبار جهانی برای برهم زدن وحدت جهان اسلام به سؤالات زیر پاسخ داده است:
 
• پیام حج رهبر معظم انقلاب دارای چه پارامترهایی برای رسیدن به وحدت و همدلی کشورهای جهان اسلام است؟
 
امسال مقام معظم رهبری در دو صفحه اما با فرازهایی بسیار بلند، پیام خود را به کنگره بزرگ حج اعلام نمودند. ایشان در این پیام آورده اند که امروز جهان اسلام گرفتار دوزخ نا امنی و اختلاف است و حج داروی شفابخش می باشد و این دوزخ به وجود آمده حاصل غفلت و هجوم بی رحمانه دشمن است که ما در کشورهای سوریه، عراق، یمن، لیبی، بحرین، افغانستان و پاکستان و کشتار بی رحمانه مسلمانان در میانمار و نیجریه شاهد آن هستیم.
 
رهبر معظم انقلاب شش وظیفه سنگین را برای مسلمانان جهان به ویژه شرکت کنندگان در مراسم پرشکوه حج یادآور شدند که عبارتند از:
1- ایجاد وحدت
2- آگاهی ملت ها از نقشه راه دشمن
3- تجهیز در مقابله با جنگ نرم و سخت دشمن
4- توقف فجایع
5- دفاع از اقلیت های مسلمان
6- دفاع از فلسطین
و تکلیف ملت ها را مطالبه از دولت ها برای اجرا و تحقق این وظایف و تکلیف نخبگان جامعه را ارتقای سطح آگاهی ملل می دانند.
 
• به طور کلی انسجام کشورهای جهان اسلام حول چه محورهایی می تواند ایجاد شود؟
 
ترسیم چشم‌انداز "امت واحد اسلامی" اولین گام بلند است و پس از آن اجرای "راهبرد دیپلماسی وحدت" برای تحقق این چشم‌انداز است.
 
مهم‌ترین مؤلفه‌های راهبرد دیپلماسی وحدت عبارت است از:
1- تلاش برای ترویج حیات طیبه و یا سبک زندگی اسلامی در جهان اسلام
2- احیای تمدن نوین اسلامی به عنوان ظرف امت واحد اسلامی
3- بهره‌برداری از ظرفیت سرمایه اجتماعی جهان اسلام
4- طرح موضوع مقاومت به عنوان محور وحدت در شرایط امروز جهان اسلام
 
• ایران چه تلاش‌هایی در بین کشورهای اسلامی منطقه و جهان برای رسیدن به وحدت و یکپارچگی انجام داده است؟
 
زندگی سیاسی و شخصی امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری، نماد وحدت‌آفرینی در جهان اسلام است. در سال 1369 با فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برای تحقق وحدت، همگرایی و انسجام در جهان اسلام تأسیس شد. این مجمع بزرگ جهانی تلاش کرده است تا با برگزاری اجلاسیه های وحدت‌بخش در کشورهای مختلف جهان گفتمان وحدت را ترویج کرده و در سال‌های اخیر درصدد آن برآمده است تا با تأسیس و تأیید صلاحیت جمعیت‌های تقریب نهاد با استفاده از ظرفیت‌های مردمی و نخبگان این گفتمان را به رفتار اجتماعی تبدیل نماید.
 
• دنیای استکبار و صهیونیسم از اختلاف‌افکنی بین کشورهای مسلمان منطقه به دنبال چه اهدافی است؟
 
به اختصار می‌توان اشاره کرد که استکبار و قدرت‌های مسلط و صهیونیسم از طریق اختلاف و نزاع بین کشورهای مسلمان درصدد تضعیف اسلام و مسلمانان برآمده تا همچنان بر آن‌ها مسلط باقی‌مانده، دولت‌های اسلامی را دست نشانه خودساخته، ثروت‌های خدادادی آن‌ها را غارت کرده و بازارهای ملی آنان را به تصرف خود درآورند و از طرفی نگاه‌های وحدت‌آفرین برای رهایی فلسطین را به نزاع‌های درونی معطوف نمایند.
 
• دنیای غرب و به‌ ویژه آمریکا از وحدت و یکپارچگی بین کشورهای مسلمان نگران‌اند. علت این اضطراب و ناراحتی چیست؟
 
وحدت و یکپارچگی قدرت آفرین است و باعث هم‌افزایی می‌شود. قدرت اسلام و مسلمین، دولت‌ها و ملت‌های مسلمان باعث می‌شود تا ایدئولوژی غرب، تمدن غرب و سبک زندگی غربی در مخاطره قرار گیرد.
 
این کشورها به ویژه آمریکا منافع گسترده خود را از دست می‌دهند. این حادثه بزرگ تاریخی را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنیم که مسلمانان با وحدت و یکپارچگی توانستند دو قدرت بزرگ ایران و روم را در یک مقطعی شکست دهند و تمدن آنان به سمت فروپاشی برود.
 
• استکبار جهانی به رهبری آمریکا و برخی کشورهای منطقه با توجه به چه بهانه‌هایی ایران را متهم به یکه‌تازی در منطقه می‌کنند؟
 
انقلاب اسلامی ایران بزرگترین پدیده قرن نام گرفت؛ امروز با پافشاری به اصول و ارزش‌های اسلامی و انقلابی به حرکت توفنده خود ادامه می‌دهد.
 
یکه‌تازی اتهامی بیش نیست. مگر آن‌ها که نظم نوین جهانی و جهانی‌سازی و حکمرانی خوب را که یک ترفند جدید استعماری است با تهاجم و یک‌طرفه می‌خواهند به پیش ببرند و به‌صورت تهاجمی عمل می‌کنند، یکه‌تاز نیستند؟
 
امروز نقشه راه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان در مقابل نقشه راه استکبار جهانی به رهبری آمریکا در منطقه و جهان قرارگرفته است و این به معنی یکه‌تازی نیست بلکه مقابله حق با باطل است. این مقابله به معنای یکه‌تازی نیست بلکه اثبات حقانیت راهبردی است که جمهوری اسلامی ایران در پیش ‌گرفته است.
http://www.taghribnews.com/vdcaaunui49na01.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما