تاریخ انتشار۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۲
کد مطلب : 231886

گروههای وابسته به عربستان، مانع اصلی مذاکرات وین هستند

صباح زنگنه با اشاره به اینکه گروههای وابسته به عربستان مانع اصلی مذاکرات وین هستند، بر ضرورت رسیدن به یک چارچوب برای مسائل انسان دوستانه به عنوان یک اولویت مهم در مسأله سوریه تأکید کرد.
گروههای وابسته به عربستان، مانع اصلی مذاکرات وین هستند
دکتر "صباح زنگنه" کارشناس و تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار تقریب پیرامون نشست اخیر وین درباره سوریه و راهبردهای طرفهای شرکت کنننده در این نشست گفت: دو طرف همچنان مصر بر این هستند که در صحنه درگیری و میدان عملیات نظامی موفقیت به دست بیاورند و رقیب را از صحنه خارج کنند.

وی ادامه داد: طبیعی است که با این رویکرد کلی، چشم انداز توافق سیاسی کمتر حاصل خواهد شد، مگر اینکه دو قدرت بزرگ فشار بیشتری اعمال کنند و اطراف درگیر را به احترام آتش بس و توقف درگیری ملزم کنند.

زنگنه افزود: طبعا با باقی ماندن ابهامات زیادی درباره گروههای تروریستی و تحریف آنها و مبهم بودن گرایش گروههایی که مشغول درگیری علیه دولت سوریه هستند، همچنان این احتمال وجود دارد که در جاهایی تعرضی از سوی آنان صورت گیرد و نیروهای سوریه و روسها به آنها حمله کنند و دوباره به عنوان نقض آتش بس تلقی شود.

وی تصریح کرد:  به نظر می سد که ضرورت رسیدن به یک چارچوب برای مسائل انسان دوستانه و تبادل اسرا و خارج کردن زخمی ها و دفن جنازه ها که تحت عنوان کلی مسائل انسان دوستانه قابل درج است، یک اولویت است که با فاصله معقولی از بحثهای پیچیده و مسئله ساز سیاسی می تواند عملی بشود.

صباح زنگنه در مورد موانع مذاکرات وین هم گفت: گروههای وابسته به عربستان مانع اصلی هستند و با توجه به تجهیزات تسلیحاتی نوینی که به آن دستیابی پیدا کرده اند، احساس قدرت می کنند و تصور می کنند با این تسلیحات و کمکهای مالی عربستان و ترکیه می توانند به موفقیتهایی نائل شوند؛ بنابراین یکی از مسائل جدی به هم خوردن توافقها هم همین گروههای وابسته به عربستان و گروههای قارچ گونه ای که از میان آنها سرزدند، هستند که برای هر کدام یک ادعای جدید اضافه می شود.

وی خاطرنشان کرد که ایران به راه حل سیاسی برای بحران سوریه امیدوار است و تأکید دارد که ادامه درگیریها به نفع هیچ طرف نیست.

صباح زنگنه در مورد تأثیر حضور ایران در نشست اخیر وین هم گفت: همانطوری که برای طرف مقابل حضور عربستان و ترکیه می تواند مؤثر باشد، حضور ایران هم در این طرف مؤثر است؛ معدل نیروهایی که در صحنه هستند قطعا مورد ارزیابی قدرتهای بزرگ قرار خواهد گرفت و بر مبنای آن می توان چشم آنداز آینده مذاکرات را حدس زد.

تهیه و تنظیم: زهرا غلامی
 
 
http://www.taghribnews.com/vdcfcyd0vw6dmca.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما